KÜLTÜR / 19.10.2017 16:02

Suudi Arabistan’da Binlerce Yıllık 400 Gizemli Taş Yapı Keşfedildi

Keşfi yapan arkeologlara göre, bu duvar benzeri yapıların kökeni ve amacı bilinmiyor. Aynı zamanda bu yapıların ne zamana tarihlendiği de gizemini koruyor.

Batı Avustralya Üniversitesi’nden David Kennedy’nin baş yazarı olduğu araştırma, Arap Arkeoloji ve Epigrafi dergisinin Kasım sayısında yayınlanacak. Kennedy, “Geçitler, neredeyse hiç su veya bitki örtüsü olmayan, kasvetli, zorlu volkanik alanlarda yer alıyor. Türümüz için en uygun olamayan yerler arasında gibi görünüyor. Ancak binlerce yıl önce, burası insan hayatı için daha elverişli olmalıydı.” diyor. (Güney Arabistan’daki İlk İnsan Varlığı 10.000 Yıl Geriye Çekildi)

Araştırma, Ortadoğu’daki Arkeoloji için Hava Fotoğraf Arşivi’nden Travis Hearn ve bazı yapıların haritasını çıkaran ilk kişilerden oluşan ve “Çöl Ekibi” olarak bilinen bir grup Suudi Arabistan vatandaşının işbirliğiyle gerçekleştirildi.

SIRADAKİ VİDEO BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR 540 yıllık Zeynel Bey Türbesi yeni yerine böyle taşındı KÜLTÜR - 10.09.2018 Roma, Bizans ve Osmanlı aynı yolu kullanmış KÜLTÜR - 18.09.2018

kültür kategorisindeki diğer videolar daha fazla

popüler videolar daha fazla