KÜLTÜR / 16.03.2018 12:32

İşte Türkiye’nin köprüleri! İlk kez göreceksiniz

Kıtaları, köyleri ve kültürleri birleştiren Türkiye’nin farklı ilçelerindeki köprüler “Ülken İçin Uç” projesi kapsamında gönüllü drone pilotları tarafından çekildi. Kimi tarihi kimliği ile öne çıkarken kimi de modern görünüme sahip köprülerin havadan çekilen görüntüleri kendine hayran bıraktı.  

Türkiye’nin tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerini gönüllü olarak tanıtmak isteyen drone (insansız hava aracı) pilotları, 1,5 yıl önce “Ülken İçin Uç” projesi ile bir araya geldi. Proje kapsamında ilk olarak Türkiye’nin doğal güzellikleri konu alınarak farklı şehirlerden havadan görüntüler çekildi. Projenin ikinci aşamasında ise tarihi ve kültürel öneme sahip olan camiler drone ile çekilerek tanıtıldı. Ülken İçin Uç projesinin bu seferki konusu ise Türkiye’nin köprüleri oldu.  26 farklı şehirden 40 gönüllü drone pilotunun katıldığı proje ile çekilen görüntüler kendine hayran bıraktı. Bu proje ile Türkiye’nin tanıtımına fayda sağlanması ve drone ile güzel projelerin oluşturulabileceği anlatılmak istendiği ifade edildi.

Ülken İçin Uç projesi kapsamında Köprülerin tanıtımı yapıldığı video klipte, İstanbul, Trabzon, Elazığ, Van, Adana, Samsun, Ordu, Erzurum, Adıyaman, Diyarbakır, Giresun, Balıkesir, İzmit, Uşak, Kahramanmaraş, Bayburt, Denizli, Edirne, Sivas, Artvin, Kırıkkale, Amasya, Rize, Gümüşhane, Konya ve Bursa ilinde bulunan köprülerden görüntüler yer alıyor.

“Tamamı gönüllü pilotlardan oluşarak yapılan bir proje”

Ülken İçin Uç projesi koordinatörü ve görüntü yönetmeni Resul Hastürk, “ Ülken İçin Uç projesini 1,5 yıl önce tamamı gönüllü pilotlardan oluşarak yapılan bir proje. Ülken İçin Uç projesi şu anda üçüncü projesi ile yayında. İlk projemizin konusu ülkemizin doğal güzellikleri oldu. İkinci projemizde ülkemizin camilerinin tanıtımını paylaşmak istedik. Üçüncü projemizde ise kimi zaman kıtaları birleştiren kimi zaman köyleri birleştiren tarihimizi anlatan, modernliği temsil eden köprülerimizi konu almak istedik. Bu projedeki amacımı z hem ülkemizi Dünya’ya tanıtabilmek hem de drone ile ne kadar faydalı işler yapılabildiğin göstermektir” ifadelerini kullandı.

SIRADAKİ VİDEO BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR Barış Atay yine şaşırtmadı! KÜLTÜR - 26.12.2018 Kılıçdaroğlu'ndan skandal sözler! Haddini aştı KÜLTÜR - 25.12.2018
 • Merve 18.03.2018 20:42 /

  Tokattaki tarihi taş köprüyü nasıl unutursunuz

 • iso 17.03.2018 09:59 /

  türkiyenin en uzun karayolu köprüsü 700m birecik köprüsü listede yok

 • dılsız geveze 17.03.2018 08:28 /

  tebrıkler cok guzel olmus... devamını dılıyorum... bazı koprulerınde hıkayelerını de yayınlıyabılır mısınız...

 • e tüylü 16.03.2018 22:43 / 1 kişi beğenmiş /

  sakarya meydan muharebesinde düşmana geçit vermeyen 2.beyazıt (alifutpaşa) köprüsünü nede çabuk unutmuşsunuz

 • ihan 16.03.2018 22:03 / 1 kişi beğenmiş /

  tokatta ikitane daha var biri pazar içesinde birde merkezde

kültür kategorisindeki diğer videolar daha fazla

popüler videolar daha fazla