EKONOMİ / 26.04.2018 16:24

"Kendiyürür budama artığı parçalama makinesi" geliştirildi

Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesinde, TÜBİTAK'ın desteğiyle "Rençper" adı verilen yerli "Kendiyürür bir budama artığı parçalama makinesi" geliştirildi.

Makinenin tanıtımı için üniversite yerleşkesindeki meyve bahçesinde düzenlenen tanıtım toplantısında, bahçedeki meyve ağacı artıkları "Rençper" adı verilen makine tarafından başarıyla parçalandı.

Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murad Çanakcı, gazetecilere yaptığı açıklamada, projenin TÜBİTAK'ın desteğiyle kendisinin yanı sıra Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesinden Prof. Dr. Mehmet Topakcı, Prof. Dr. Davut Karayel, Dr. Öğr. Üyesi İlker Ünal ve Yıldız Teknik Üniversitesi Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Çakır tarafından gerçekleştirildiğini söyledi.

Türkiye'de meyvecilik alanlarında son 15 yılda nicelik ve nitelik olarak artış olduğunu, bunun daha büyük ölçekli ve modern meyve bahçelerini beraberinde getirdiğini anlatan Çanakcı, sonuçta da önceki yıllarda olmayan budama artıklarının parçalanması konusunun ortaya çıktığını dile getirdi.

Türkiye'de 3,5 milyon hektar meyvecilik yapılan alan olduğunu aktaran Çanakcı, "Bunlardan milyonlarca ton atık çıkıyor. Bu atıkları çok farklı şekillerde değerlendirme şekli var ama en basit ve ülkemizin de ihtiyacı olduğu düşündüğümüz, bunların parçalanıp, toprağa karıştırılması. Toprağın başta organik madde olmak üzere birçok özelliklerini iyileştiriyor." dedi. 

Budama artıklarının yok edilmesinin işletmeler açısından iş gücü ve maliyet kaybıyla çevresel kirlilik olarak karşılarına çıktığını dile getiren Çanakcı, şöyle konuştu:

"Son yıllarda üreticiler ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından parçalama makineleri üzerine ilgi arttı. Biz de 2015 yılında TÜBİTAK'a bu projeyi sunduk. Projemiz kabul edildi, son aşamasındayız. Makinemiz traktörden bağımsızdır. Terminolojide 'Kendiyürür makine' olarak adlandırılıyor. Bunlar, üzerinde kendi serbest motoru ve yürüyüş sistemleri olan, genelde tek bir amaç için geliştirilmiş makinelerdir. Son yıllarda yurt dışından silaj ve ilaç makineleri gibi kendiyürür makinelerin ithal edildiğini görüyoruz. Ülkemizin eksikliğini hissettiği alanlardan biri bu. Projede, 'Kendiyürür budama artığı parçalama makinesi'ni geliştirdik. Motorundan, yürüyüş sisteminden ve parçalama makinesinin özelliklerinden hareket edersek, kendine özgü bir makine olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Türkiye'de ilk kez geliştirilen makinedir. "
Çanakcı, makine için iki ayrı patent başvuruları bulunduğunu kaydetti.

SIRADAKİ VİDEO BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR Milyonlara müjde! O günler emekliliğe sayılacak EKONOMİ - 17.09.2018 İspanyol şirket açıkladı: Türkiye dünyada bir numara olacak EKONOMİ - 15.09.2018
 • SARACEN 26.04.2018 20:35 / 4 kişi beğenmiş /

  Neyse yapilmis yapilmistir, biraz gec oldu ama Hayrli ugurlu olsun. Ben Ingiltered'e 20 yil once gordugum makina, ayni zamanda Patoz seklinde olanlar var, yukaridan dal atilmiyor yerden Makina agzina veriliyor. Yani ayni Harman Patoz'larinin daha buyuk disleri ve daha saglam olani.

 • HaRdGaMe 26.04.2018 19:34 / 4 kişi beğenmiş /

  Eski köye yeni model...!

 • Üretelim 26.04.2018 19:25 / 9 kişi beğenmiş /

  Allah razı olsun daima teknolojik araçlar makineler üretelim daima ARGE ler yapalım.

 • bumu 26.04.2018 17:39 / 3 kişi beğenmiş /

  bende üretirim

 • Kenan 26.04.2018 17:36 / 11 kişi beğenmiş /

  Elinize sağlık kesenize bereket. Rabbim Halil İbrahim bereketi versin. Amin.

ekonomi kategorisindeki diğer videolar daha fazla

popüler videolar daha fazla