GÜNCEL / 09.05.2018 12:49

Türk polisi eğitti! Afrin polisleri göreve hazır

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından Zeytin Dalı Harekatı ile teröristlerden temizlenen ve güvenli ortamın sağlanmasıyla bölge halkının evlerine dönmeye başladığı Afrin'de yerel güvenlik güçlerini oluşturacak Suriyeli polislerin eğitimlerinde son aşamaya gelindi.

TSK'nın hudutlarda ve bölgede güvenliğin sağlanması, dost ve kardeş bölge halkının teröristlerin baskı ve zulmünden kurtarılması için 20 Ocak 2018'de PYD/YPG/PKK/KCK ve DEAŞ üyesi teröristlere yönelik başlattığı Zeytin Dalı Harekatı ile Suriye'nin kuzeybatısındaki Afrin bölgesi, terör unsurlarından temizlendi.

Kentte güvenliğin sağlanmasıyla yöre halkı evlerine dönmeye başlarken, yerel güvenlik gücü görevini görecek olan Suriye polislerin eğitimleri de devam ediyor

Polis Akademisi Başkanlığının katkılarıyla özel harekat polislerinin de katılımıyla eğitim alan 620 Suriyeli polis, toplumsal olaylara müdahale, polis mevzuatı, genel disiplin, meskun mahal ve operasyon eğitimi ile el yapımı patlayıcı imhası ve olay yeri inceleme konularında uygulamalı eğitimler verildi.

Yaklaşık bir aydır eğitim alan yaşları 18-45 arasında değişen Suriyeli polisler, 10 Mayıs'ta tamamlanacak eğitim sonrası kentteki asayişi sağlama görevini üstlenecek.
Suriyeli polisler, terörden temizlenmesinin ardından kente dönecek olan binlerce kişinin güvenliğini sağlamak için hazırlanırken, Türk polis teşkilatına desteklerinden dolayı teşekkür etti. 

TSK'nın 24 Ağustos 2016'da Suriye'nin kuzeyindeki terör hedeflerine yönelik başlattığı ve 29 Mart 2017'de tamamlanan Fırat Kalkanı Harekatı'nın ardından da birçok bölgede görev yapacak yerel güvenlik güçleri, Polis Akademisi tarafından eğitildi.

Suriye'nin Azez kentinde güvenlik ve huzurun sağlanması amacıyla belirlenen kriterleri taşıyan ve gönüllülük esasına göre seçilen 5 binin üzerindeki Suriyeli, 5 ayrı polis okulunda verilen eğitimlere katıldı.

Geçen yıl aralık ayında başlayan eğitime katılan Suriyeliler, Bab, Azez, Cerablus ve Çobanbey'de göreve başladı. 
Özel harekatçılar tarafından yetiştirilen Suriyeli polisler, bu bölgelerde "özel tim" olarak görev yapıyor.

SIRADAKİ VİDEO BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR Küstah Fransız'dan insanlığı utandıran teklif: İlk önce Afrika'da deneyeceğiz GÜNCEL - 03.04.2020 Türk profesörden ezber bozan maske çıkışı! GÜNCEL - 03.04.2020
 • Muho 10.05.2018 09:14 /

  Maaşını tabiki biz vereceğiz ne Esed i.Esed verse onun adamı olur.Bosuna mi aldık oraları.

 • Mısafır 10.05.2018 00:56 /

  MasAllah gururlandım

 • Fatih 09.05.2018 22:28 / 3 kişi beğenmiş /

  Maaslarini kim verecek acaba? Kontrolsuzce ulmemize doldurulan eli silah tutan ulkesinden kacan suriyelelilere baktigimiz gibi bunlarin maasinida bizmi verecegiz yoksa esadla gprusuldumu?gene benim cebimden cikan vergi agirlasacak bunlara babalikmi yapilacak

 • hamzayull 09.05.2018 19:31 / 2 kişi beğenmiş /

  bu adamlar ne böyle insan bi saç sakalını keser ne varsa bizim ordumuzda polisimizde

 • Ahmet 09.05.2018 19:26 / 2 kişi beğenmiş /

  Çok güzel.

güncel kategorisindeki diğer videolar daha fazla

popüler videolar daha fazla