Bilim-Teknoloji / 11.05.2018 00:55

TCG Bayraktar'ın içi görüntülendi

Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) EFES-2018 Birleşik Müşterek Fiili Atışlı Tatbikatı'nda ilk kez kullanılan milli tank çıkarma gemisi TCG Bayraktar, kapılarını basın mensuplarına açtı. 

Seferihisar ilçesindeki Doğanbey Atışlı Tatbikat Bölgesi'nde gerçekleştirilen tatbikata katılan TCG Bayraktar'ı gezen gazetecilere gemiyle ilgili bilgi verildi. 

Anadolu Tersanesi'nin, yerli savunma sanayisinin önemli bir parçası olan TCG Bayraktar, 2014 yılında kızağa alındı ve 2017 Nisan ayında Deniz Kuvvetleri Komutanlığına teslim edildi. 

Yüzde 72'lik millilik oranına sahip Bayraktar, tek tekneli, deplasman tipi ve tamamen çelik konstrüksiyon olarak inşa edildi. Üst binası balistik korumalı olan gemi, nükleer, biyolojik ve kimyasal saldırılar için tam personel korumasına sahip bulunuyor. 

TCG Bayraktar, Türkiye'de özel sektör tersanelerince inşa edilen en büyük ve ileri teknolojiye sahip harp gemisi özelliği taşıyor. Sınıfında dünyanın en büyüğü olan geminin boyu 139 ve eni 19,60 metre, bir tabur asker ve 13 tank taşıyabiliyor.

Gemide 15 tonluk genel maksat helikopterinin iniş ve kalkışına olanak sağlayacak helikopter platformu yer alıyor. Yükleme ve boşaltma işlemlerini sağlayabilmek amacıyla geminin üç tarafında birer kapak bulunuyor. Gemide ayrıca her biri 8 ton yük veya 40 kişi taşıyabilen, 20+ knot sürat yapabilen 4 LCVP çıkarma aracı yer alıyor. 

Gemi, bin 200 ton yük veya tank, zırhlı araç ve diğer araçları taşıma kapasitesine sahip bulunuyor.

TCG Bayraktar, ikmal yapmadan 30 gün denizde kalabiliyor ve 5 bin deniz milinden fazla yol alabiliyor. Bayraktar, 2 metrelik sığ sulara kapak atabiliyor. Gemide yerli üretim komuta kontrol sistemi ve stabilize makineli tüfek platformu ile pek çok elektronik ve silah sistemi yer alıyor. Bayraktar, geniş muhabere ve elektronik imkanlarıyla komuta kontrol, hareket ve lojistik görev fonksiyonlarına katkı sağlamanın yanı sıra gerektiğinde doğal afet yardım görevlerini de yerine getirebilecek kapasiteye sahip bulunuyor. 

Kan testi yapabilecek seviyede sıhhi donanımı da bulunan gemide ameliyat dahi gerçekleştirilebiliyor. 

EFES-2018 Birleşik Müşterek Fiili Atışlı Tatbikatı'nda ilk kez kullanılan geminin görevi, bir tabur askeri 14 gün boyunca ikmal amaçlı muhafaza etme ve sahile intikal ettirmek oldu.

SIRADAKİ VİDEO BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR Prof. Dr. Engin Arık'tan Toryum gerçekleri Bilim-Teknoloji - 03.04.2018 Sesten hızlı yeni uzay gemisi test edildi Bilim-Teknoloji - 07.04.2018
 • ABDULKADİR 23.05.2018 05:18 /

  herşey tamam da niye bayraktar adı veriliyor ?

 • Sam 11.05.2018 20:43 /

  Ne saf milletiz . Yorumdan önce sorgulayın nerede bu fabrika hangi işçiler mühendisler yapmış nerelere ithal ediliyor diye. Aktroller konuşur iş icraata gelince ??????

 • İyi de??? 11.05.2018 18:35 /

  Bir tank kaç milyon $? Bu kadar gücü "tek sepete" koymak akıl karı mı? Bir torpido ile böylesi bir gücü bir anada kaybetme riskini göze almak bana mantıklı gelmiyor???

 • doğru 11.05.2018 16:09 / 2 kişi beğenmiş /

  bizim kendimiz yaptık diyebilmemiz için motorunu yapmamız gerekiyor,yoksa saç işlemekle teknoloji olmaz.ayrıca uçak bile şu anda devri geçmek üzere önemli olan uzun menzilli füze ve nükleer güce sahip olmak gerekir...

 • arif gören 11.05.2018 16:06 /

  Bu manzarayı görüp te gururlanmayan vatan hainidir. Milli ve yerli olanın testi budur.

bilim-teknoloji kategorisindeki diğer videolar daha fazla

popüler videolar daha fazla