Bilim-Teknoloji / 08.06.2018 12:33

NASA’dan büyük keşif

NASA’nın Goddard Uzay Uçuş Merkezi’nde gerçekleştirilen basın toplantısında bilim adamları, NASA’nın Mars gezgini Curiosity tarafından gezegende organik moleküllerin bulunduğunu açıkladı.  

NASA’nın insansız keşif aracı Curiosity yaptığı keşif ile insanlığın gece gökyüzüne baktığı ilk zamanlardan beri sorduğu “acaba orada yaşam var mı” sorusunu cevaplamaya bir adım daha yaklaştı. Bilimadamları, NASA’nın Mars gezgini Curiosity tarafından gezegende organik moleküllerin bulunduğunu açıkladı. NASA’nın gezegen çalışmaları konusunda uzmanı biyokimyacı ve jeolog Jen Eıgenbrode keşfi, “Çok eski bir göl yatağında yer alan kayalarda organik moleküller bulduk” diyerek duyurdu. Söz konusu kayaların yaklaşık üç milyar yıl yaşında olduğu ifade edildi.

NASA ayrıca keşfin Mars’ta yaşam olduğu anlamına gelmediğini ancak bulunan moleküllerin hayati önem taşıyan ipuçları verdiğini özellikle belirtti. Güneş Sistemi Keşfi Bölümü Yöneticisi Paul Mahaffy  “Organik bileşenler bizim yaşamı araştırmamızda temel taşlarıdır” diye belirtti.

Curiosity Gezgini kendisine özel sosyal medya sayfasından da keşfe dair gönderdiği mesajda, “Mars’ta yaşam bulmadım fakat işaretler diyor ki doğru yoldayız” yazdı.

“Bu keşif Curiosity’nin ilk keşfi değil”

6 Kasım 2011’de Dünya’dan fırlatılan ve 6 Ağustos 2012’de Mars’ta bulunan Gale Krateri’ne inen Mars Gezgini Curiosity, 2013 yılında yaptığı testlerde Mars’ta canlı mikroplar bulunabileceğini, 2014’de organik kimyasal olan metan bulmuştu.

SIRADAKİ VİDEO BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR Hürkuş-C ilk kez test etti...İşte o anlar! Bilim-Teknoloji - 29.12.2018 Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, milli piyade tüfeği ile atış yaptı Bilim-Teknoloji - 02.03.2019

bilim-teknoloji kategorisindeki diğer videolar daha fazla

popüler videolar daha fazla