YAŞAM / 08.07.2018 10:06

Caminin sevimli misafirleri cemaati gülümsetiyor

Kırklareli'nde, bir camide doğuran kedi ile 4 yavrusuna cami cemaati bakıyor. Hızırbey Cami bahçesine, müezzin Necmettin Ötün ve camiye gelenlerin ilgisi nedeniyle alışan "Ayşecik" adlı kedi, adeta caminin maskotu haline geldi.

Hamileliği döneminde bir ara kaybolan ve cami cemaatinin de merak ettiği "Ayşecik" müezzin Necmettin Ötün tarafından minberin altında 4 yavrusuyla bulundu. Müezzin Ötün'ün, İl Müftüsü Hüseyin Demirtaş'tan izin almasıyla kedilere camide bakılmaya başlandı.

Cami içinde oyunlar oynayan, namaz kılanların etrafında dolaşan sevimli yavrular herkesin bir anda ilgi odağı oldu.

Cami Müezzini Necmettin Ötün, daha önce caminin dışında cemaat tarafından beslenen ve "Ayşecik" adı verilen kedinin yaklaşık 10 gün önce cami içerisinde yavruladığını söyledi. Kedi yavrularını cami içerisinde gördüklerinde vatandaşların çok şaşırdığını belirten Ötün, cemaatin desteği ile anne ve yavrularını beslediklerini ifade etti.

Her canlıya karşı saygılı ve merhametli olunması gerektiğini dile getiren Ötün, namaz kılarken yavru kedilerin cemaatin arasında gezinerek sevimli hareketler yaptıklarını anlattı.

Bu durumdan herkesin mutlu olduğunu vurgulayan Ötün, şöyle konuştu:
"Ayşecik daha önceden cami bahçesinde gezerdi. Caminin camında küçük bir delik vardı o deliği büyüterek girdiği cami içerisinde minberin altında kendisine bir yer bulmuş. Orada da yavrulamış. Biz onu sonradan fark ettik. 'Cemaat nasıl karşılar, ne gibi tepki verir' diye düşündük hep. Minberin altından alıp bir kutu içerisine koyduk ve dışarıda güzel bir yer yaptık. Bir gün sonra tekrardan üst kata çıkan merdivenin altına yavrularını getirdi ve büyüttü. Allah razı olsun İl Müftümüz Hüseyin Demirtaş da bize çok büyük destek oldu ve 'merhametli olun' dedi.

Cemaatimizde memnun, hiçbir sıkıntımız yok. Peygamber Efendimizin de bir kedisi vardı 'Müezza' isminde. Biz de bu kedilere burada hürmet gösteriyor, merhametli oluyoruz, doyuruyoruz, içiriyoruz. Cemaatimiz de bu kedilere sahip çıkıyor. İlk defa böyle bir şey oldu hayretler içerisinde kaldık ama hoşumuza gidiyor. Namaz kılarken ayaklarımıza dolanıyor, secde yaparken gelip ellerimizi yalıyor, güzel bir duygu." 

SIRADAKİ VİDEO BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR Başkent sokaklarında şehir magandaları dehşet saçtı YAŞAM - 18.02.2019 14 Şubat’ta Kelepçeli Nikah YAŞAM - 15.02.2019
 • ali veli 11.07.2018 10:55 /

  Hayvanı sevmeyen insanı da sevmez. Şefkat insanlık belirtisidir.

 • abdullah 09.07.2018 12:39 / 1 kişi beğenmiş /

  hayvana karsı degılız lakin ibadet yerinde uygun degıl diyen kardeşler neye dayanıyor. İlk mescidin zemini topraktı çatısı hurma dalı idi insanlar burada toprak üstünde namaz kılıyorlardı. Bedevi davranışı rivayetini hatırlayın. Ayrıca kedi temiz bir hayvandır

 • esas 09.07.2018 09:52 /

  Peygamber efendimizin kedisinin adı Müezza imiş. Hani uyanmasın diye elbisesinin eteğini kestiği kedisi var ya işte o. O kedi de sefer esnasında askerin yolunda yavrulamış. Başına ordu geçene kadar zarar görmesin diye sefk nöbeti veriyor sahabelerden birine sefer dönüşü de o kedi sahipleniliyor Hz. Peygamber tarafından.

 • ferdi 09.07.2018 08:10 / 7 kişi beğenmiş /

  hayvana karsı degılız lakin ibadet yerinde uygun degıl

 • Cafer 09.07.2018 00:32 / 3 kişi beğenmiş /

  istanbul vezneciler tarafında, metro girişinin oradaki büfenin hemen arka tarafındaki tarihi camide de kedi dolu. çok şekerler. cemaat seviyor.

yaşam kategorisindeki diğer videolar daha fazla

popüler videolar daha fazla