SAĞLIK / 07.08.2018 10:37

KOAH hastaları için mucizevi yöntem! 7,5 dakikada kurtuldu!

Erzurum'da ileri derecede Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH) hastalığı nedeniyle 10 yıl boyunca yaşamının her anını oksijen cihazına bağlı sürdüren İlhami Çiftçi, KOAH hastalığı için geliştirilen ve 7,5 dakikada gerçekleştirilen "endobronşiyal valf" uygulamasıyla oksijen cihazından kurtuldu.

Uzun yıllar sigara tüketimine bağlı akciğerlerinin yüzde 65 fonksiyonunu kaybeden ve buna bağlı ileri derecede KOAH hastalığı sebebiyle 10 yıl boyunca hayatının her anını oksijen cihazına bağlı sürdüren 54 yaşındaki İbrahim Çiftçi, yeme, içme, uyuma ve bir yere gitmenin yanı sıra lavabo ihtiyaçlarını dahi ailesinin yardımıyla ve sürekli solunum cihazına bağlı halde sürdürdü. Çiftçi, bir süre önce muayene için Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi (BEAH) Göğüs Hastalıkları Hastanesine başvurdu. Göğüs hastalıkları uzmanı Dr. Buğra Kerget'in akciğere kamerayla girip hasarlı alanların söndürüldüğü "endobronşiyal valf" uygulamayla oksijen cihazı olmadan rahat nefes alarak yaşamını sürdürebileceğini söylemesiyle umutlanan Çiftçi, tedavi sürecini kabul etti.

Kerget tarafından gerçekleştirilen ve 7,5 dakika süren işlemle akciğerlerindeki hasarlı bölge söndürülüp tedavi olan Çiftçi, yöntem ile rahat nefes almanın ve oksijen cihazı olmadan hayatını sürdürmenin mutluluğunu yaşıyor. Çiftçi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, rahatsızlığı nedeniyle çalışamadığını ve malulen emekli olduğunu söyleyerek, "Şu an oksijen cihazsız hayatım var. Ameliyattan çıktım, çok iyiyim. Nefes almam düzeldi, artık tek başıma yürüyor ve bütün ihtiyaçlarımı karşılıyorum." dedi. İlhami Çiftçi'nin eşi Nebahat Çiftçi, "İlhami masaya oturup ekmek yiyemez ve oksijen cihazı olmadan tek başına bir yere yürüyemezdi. 10 yıl çok sıkıntı çektik, eşim artık oksijen cihazı olmadan yürüyor ve rahatça nefes alıyor." ifadesini kullandı.

"Hastamız artık oksijen cihazı omadan hayatına devam edecek"

Doktor Buğra Kerget de tesadüfen karşılaştığı Çiftçi'ye ilk muayene sonrası ağır KOAH tanısı koyduğunu anlatarak, şunları kaydetti: "Hastamıza ileri derecede KOAH hastalarına uyguladığımız endobronşiyal valf uygulaması hakkında bilgi verdik. Bu işlemi yapmak için bazı testlerimiz vardı, onları yaptıktan sonra hastamızda ciddi endikasyonlar tespit ettik. İşlemi uygulamamız 7,5 dakika sürdü ve hasta olayın bitip bitmediğini bile anlamadı. Operasyon sonrası hastamız artık oksijen cihazı olmadan hayatına devam edecek." Kerget, operasyon sonrası hastaları 24 saat gözledikten sonra taburcu ettiklerini söyledi.

SIRADAKİ VİDEO BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR Yaralı Hint pilotun görüntüleri yayınlandı! SAĞLIK - 27.02.2019 Türkiye'de 10 yıldır araştırılıyordu! Sonunda tespit edildi SAĞLIK - 08.10.2018
 • Recep 28.02.2019 18:24 / 2 kişi beğenmiş /

  Babamın da amaliyat olan amcay la durumları size nasıl ulaşabilirim bu tedavinin diğer hastanelerde niye olmuyor

 • birisi 27.02.2019 16:41 / 2 kişi beğenmiş /

  Sayın Serap AVCI Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesİ BUĞRA KERGET UZ.DR GÖĞÜS HASTALIKLARI

 • birisi 27.02.2019 16:40 /

  Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanes BUĞRA KERGET UZ.DR GÖĞÜS HASTALIKLARI

 • yavuz 14.02.2019 14:48 /

  benim babam da koah hastası bildiğim kadarıyla istanbul yedikule hastanesi antalya akdeniz üniversitesi ve yozgat bozok üniversitesi bu işlemi yapıyo ancak biz 1 yılı aşkın süredir sıra bekliyoruz ciğer e takılacak olan aparatı devletin karşılamadığını söylüyorlar kendimiz alırsak bu aparatın fiyatının 30 bin lira olduğunu söylüyorlar maddi imkanımız olmadığı için devletin bu konuda koah hastaları için bu tedaviyi karşılamasını bekliyoruz farklı bi hastanede bu amaliyatın yapıldığını bilen varsa lütfen bilgi verin 0 554 964 67 75

 • naci hutoğlu 01.02.2019 12:25 /

  kua hastası

sağlik kategorisindeki diğer videolar daha fazla

popüler videolar daha fazla