Bilim-Teknoloji / 19.09.2018 12:18

Yerli cep telefonumuz böyle tarihe karışmıştı

1994 yılında Aselsan'da 30 kişilik mühendis grubu yerli ve milli cep telefonu için çalışmaya başladılar. 3 ayda 10 ülkeye 5 binden fazla ihraç edildi. İngiltere'de Teknoloji Fuarında 1. seçildi. Cep telefonlarında o güne kadar olmayan bir özellik, Aselsan'ın ürettiği bu Türk telefonunda yer almaktaydı.

Aselsan 1919 o yıllarda dünyadaki birçok ülkede beğeni topladı. Çin, Malezya, Avustralya, İspanya, Slovakya, Çek Cumhuriyeti ve Avusturya gibi ülkeler, Aselsan'ın 1919'un patentini alıp üretim ve satış yapabilmek için sıraya girmişti. O dönem Türkiye'de 1.5 ay gibi kısa bir sürede 5500 adet satılan Aselsan 1919'un, ilk üretimden çıkan 500 adetin de Azerbaycan ve KKTC'ye gitmişti. Peki Aselsan 1919'a ne oldu?

PATENT YÜZÜNDEN ÜRETİM DURDURULDU

Aselsan'ın yaptığı bu cep telefonu beklenenden iyi bir satış rakaımı yakalamasına rağmen, telefonun projesinin çalıntı olduğu gerekçesiyle üretimi elde olmayan sebeplerle durduruldu. Aselsan'da cep telefonunun üretimi projesinin başına yabancı bir elektronik şirketinden bir mühendis getirilmişti.

Daha önceki şirketinde üretmiş olduğu cep telefonunyla ilgili bilgileri direkt olarak Aselsan 1919 projesinde kullanmak isteyince telif hakları, patent olayları devreye girdi. Aselsan hukuki bir süreçle karşı karşıya kalmış, bunun sonucunda ise Aselsan 1919'ların üretimi durdurmak zorunda kalmıştı.

İŞTE ASELSAN 1919'UN ÖZELLİKLERİ

- Cep telefonunda önemli isimlerin ve telefon numaralarının kaydedildiği bir rehber bulunmaktaydı. Bu rehbere sim kartına bağlı olarak 315 numara ve isim kaydedilebilirdi.

- Rehberdeki herhangi bir numaraya tek tuşa basılarak ulaşılabilir ve yine tek tuşla bu numaraya çağrı yapılabilirdi. - Aselsan 1919, dünyanın birçok ülkesinde kullanılan gsm şebekelerine uyumlu olduğundan, söz konusu olan ülkelerde de kullanılabilirdi.

- Telefon meşgul ya da kapalı olduğunda, kendisine gelen çağrılar kullanıcının önceden belirlediği başka telefonlara yönlendirilebilirdi.

- Telefonun tuşlarını kullanarak hazırlanan kısa mesajlar bir diğer cep telefonuna gönderilebilir veya alınabilirdi.

- Telefon çaldığında, arayan kişinin telefon numarası görülebilir. Bu özellik sayesinde, arayan istenmeyen biriyse, telefona yanıt verilmeyebilirdi.

- Ücret bilgisi ekrandan görülebilir. Böylece, son çağrı ücreti ya da toplam çağrı ücreti öğrenilebilirdi.

- Telefondan aranabilen numaraların listesini hazırlar ve şifresini yalnız kullanıcının bildiği bir kilit ile kilitlerseniz bu numaralar dışında çağrı yapılması kısıtlanabilirdi.

- Şarj adaptörü ile standart pil 1 saat içinde doldurulur. Masa üstü şarj cihazı ile; cihazın üzerindeki pil ile birlikte yüksek kapasiteli yedek pil de şarj edilebilirdi.

- Yüksek kapasiteli piller, masa üstü şarj cihazı, çakmak adaptörü, araç içinde tutucu, anten güçlendirici ve ahizesiz kullanım kiti gibi zengin aksesuar çeşitlerine sahipti.

SIRADAKİ VİDEO BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR Hürkuş-C ilk kez test etti...İşte o anlar! Bilim-Teknoloji - 29.12.2018 Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, milli piyade tüfeği ile atış yaptı Bilim-Teknoloji - 02.03.2019
 • cemo 18.02.2019 11:24 /

  bu anlaşılamaz yabancı hayranlığımızdan vazgeçmediğimiz sürece bizden bir halt olmaz. koskoca Osmanlı devletinin çöküşü de posta işlerini Amerikalı bir şirkete verdiklerinde başlamıştı.

 • ahmet 21.09.2018 08:45 / 2 kişi beğenmiş /

  dünya ticaret örgütü üyeliğinden çıkarsak patent sorunumuz kalmaz :)

 • fatih 21.09.2018 08:01 / 7 kişi beğenmiş /

  sonda kurduğun cümle yüzde bir milyon kez doğru içimizdeki hainler olmasa dış güçler bir halt edemez!!!!

 • BAHANE 20.09.2018 19:27 / 1 kişi beğenmiş /

  BAHANEYE BAK sen

 • ensar 20.09.2018 17:02 / 5 kişi beğenmiş /

  bırakın patent kendi kendimize üretsek kardeş ülkelerede saatsak garbinlaradeyil telefona verdigimiz para yurt içinde kalmiş olsa bugun aselsanın degeri 2 trılyon dolardı

bilim-teknoloji kategorisindeki diğer videolar daha fazla

popüler videolar daha fazla