Bilim-Teknoloji / 09.10.2018 14:13

Van'da üretildi! Türkiye'de ilk

Van Geliştirme Merkezi’nde (İŞGEM) faaliyet gösteren firma tarafından dolu önleme makinesi üretildi. Yaklaşık bin dönümlük alana kurulan cihaz ile yukarı 12 kilometreye gaz püskürtülüp, suyun kristalleşmesi engellenerek, yere yağmur olarak düşmesi sağlanıyor.

Daha önce ithal edilen dolu önleme makinesi, Van’da üretildikten sonra ilk ihracat Azerbaycan’a yapıldı.
 
Van’da, İŞGEM bünyesinde faaliyet gösteren 30 firmaya yenilerinin eklenmesi için ’AB katılım öncesi mali yardım aracı’ projesi kapsamında, 2016’da 9 milyon 200 bin euroluk ’Van İŞGEM büyüyor’ projesi hayata geçirildi. 

Projeyle 30 modern iş yeri yapıldı. Yeni firmaların eklendiği Van İŞGEM’de, dolu önleme makinesi üretilmeye başlandı.

İŞGEM Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Gedik, "Yapılacak tüm üretimlerde ihracat odaklı, teknolojiyi kullanan, yenilikçi iş fikirlerine yer vereceğiz demiştik. Burada bir ilki de başardık.

Türkiye’de olmayan, ilk kez Van’da üretilen dolu önleme makinesini Van İŞGEM’de üretmeye başladık. Bir girişimci, bize müracaat etmişti, kendisine yer ve imkan verdik.
 
Bu üretimi başardılar. İlk üretimimizi ihracatımızı Azerbaycan’a yaptık. İkinci üretimimizi de Yozgat’taki Türkiye’nin en büyük meyve bahçesine göndereceğiz" diye konuştu.
 
’DOLU ÇİFTÇİLERE ZARAR VERDİ’

Mevsimlerin değiştiğini dile getiren Gedik, son dönemde etkili olan dolularınÿçiftçiÿveÿüreticilere zarar verdiğini söyledi.

Cihazla bunun önüne geçeceklerini kaydeden Gedik, "Bu cihaz kurulduğu yaklaşık bin dönümlük alanda dolu yağmasını engelliyor. Sağlığa ve çevreye zararı yok. Bu ürün, ithal edilen bir üründür normalde; ama artık ithalatı yapılmıyor. Van’da üretimi yapılıyor ve yurt dışına ihracatı yapılıyor. Bu vesileyle çiftçilerimizin zarar görmesini engellemiş olacağız" dedi.

MAKİNE BAŞINDA OLMADAN DOLU YAĞIŞI ENGELLENİYOR

Cihazın, Avrupa’dan getirilenlerden farkının, ’tam otomasyon sistemi’ olduğunu belirten Gedik, "Makinenin başına gelmeden, cep telefonuyla direkt kumanda edip, talimat vererek, dolunun yağmasıÿengellenmiş olunuyor.

Bu cihazın yukarıÿpüskürttüğü, yaklaşık 12 kilometrelikÿmesafe gidiyor. Bu gaz, suyun kristalleşmesini engelleyerek, yere yağmur olarak düşmesini sağlıyor. Bundan seralar, otoparklar da yararlanabilir. Kullanım alanı oldukça fazla, gittikçe de daha fazla ihtiyaç duyulan bir ürün" diye konuştu.

Dolu önleme makinesinin üretiminin yapıldığı firmanın sahibi Yadullah Nesurullahi ise cihazın kullanım alanının geniş olduğunu belirterek, yurt içinden ve dışından talebin fazla olacağını söyledi.

SIRADAKİ VİDEO BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR Dünyanın en uzun uçuşu başladı Bilim-Teknoloji - 12.10.2018 Kanlı Ay'ın yanına Mars da geldi Bilim-Teknoloji - 28.07.2018
 • Mustafa 10.10.2018 15:23 /

  Ömer beye yanıt hesap yaparken bir milyon m2 olacak alan birden bir milyar m2 olması nedeni sonucu tekrar 1000 ile çarpmaktan hatta oldu. doğrusu. senin yazdın.

 • KRAL 10.10.2018 08:23 /

  Daha neler duyacağız..

 • Osman 09.10.2018 21:58 / 2 kişi beğenmiş /

  Daha geçen bununla ilgili bir haber vardı. Yağmurlarıda engellediği ve kuraklığa sebep olduğu için yurtdışında kullanımı sorgulanmıştı.

 • Ömer 09.10.2018 19:59 / 4 kişi beğenmiş /

  Mustafa bey 1000 dönüm 1000000 m2 yapar. Yani 1000m ×1000m veya 1km × 1km veya yarı çapı 564 metre olan bir daire olur. Dolayısıyla Ankara'yı doludan korumak için bu cihazdan 1000 taneden fazla lazım

 • kafanıza düşsün 09.10.2018 19:40 / 3 kişi beğenmiş /

  herkes metrolog profesörüolmuş ahkamkesiyor cahilcühelakonuşup duruyor adam yağışı dindirmiyor dindiremezde zaten taş gibi ineceğine ekinlerikıracağına su olarak inip ekinlere faydalı oluyor kafadan sallayıp durmayın

bilim-teknoloji kategorisindeki diğer videolar daha fazla

popüler videolar daha fazla