SİYASET / 10.10.2018 08:17

Binali Yıldırım'dan Ermeni temsilcinin sözlerine tepki

 TBMM Başkanı Binali Yıldırım, Ermenistan Meclis Başkan Yardımcısı Eduard Sharmazznov'un 1915 olaylarıyla ilgili sözlerini sert dille eleştirerek, "Ermenistan, Türkiye ilişkilerini gerçekten düzeltmek istiyorsa bu saçma sapan soykırım iddialarına bir son vermeli, tarihi olayları tarihçilerin incelemesine terk etmelidir" dedi.

TBMM ev sahipliğinde, Antalya'nın Belek Turizm Bölgesi'nde bulunan Kaya Palazzo Otel'de devam eden Avrasya Meclis Başkanları Üçüncü Toplantısı'nda, ortak bildirinin okunması sırasında gerginlik yaşandı. Ermenistan'ın toplantıdaki temsilcisi Meclis Başkan Yardımcısı Eduard Sharmazznov'un basına kapalı oturumda 1915 olayları ve Dağlık Karabağ bölgesine yönelik açıklamalarda bulunduğu öğrenildi. Ardından basına açık yapılan toplantıda ortak bildirinin okunması sırasında TBMM Başkanı Binali Yıldırım, Ermenistan temsilcisi Sharmazzov'u sert sözlerle eleştirdi.

'SAÇMA SAPAN SOYKIRIM İDDİALARI'

Yıldırım, "Ermenistan'ın sözleri bu toplantının amacına uygun düşmemektedir. Ermenistan temsilcisi maalesef burada bazı iddialar ortaya atmıştır. Küresel sorunlara çözüm aradığımız, bölgede ve dünyada istikrarı önemsediğimiz bu toplantıda gerçekleri çarpıtan açıklamalarını kabul etmemiz mümkün değildir. Ermenistan, Türkiye ilişkilerini gerçekten düzeltmek istiyorsa bu saçma sapan soykırım iddialarına bir son vermeli, tarihi olayları tarihçilerin incelemesine terk etmelidir" dedi.

'ERMENİSTAN KENDİNİ İZOLE EDİYOR'

Ermenistan’ın yaptıklarıyla kendi kendini izole ettiğini belirten Yıldırım, "Ermenistan barışçıl bir politika izlediği takdirde komşularıyla ilişkilerini normalleştirmeyi, Güney Kafkasya bölgesinin barış ve istikrar ve refahına katkıda bulunmayı başarmış olacaktır. Savaş ve şiddetin sona erip, barış ve güvenlik ortamının sağlanması durumunda sığınmacı, mülteci gibi sorunların önemli bir kısmı ortadan kalkmış olacaktır" diye konuştu.

AZERBAYCAN'DAN TÜRKİYE'YE DESTEK

Azerbaycan Meclis Başkanı Oktay Esadov da Ermenistan'ın sürekli Türkiye'yi suçladığını söyledi. 26 yıl önce Ermenistan'ın Hocalı'da katliam yaptığını belirten Esadov, "BM bu katliamı tanıdı. Ermenistan gerçek olmayan iddialarda bulunuyor" dedi.

Diğer yandan, Ermenistan temsilcisinin basına açık ortak bildiri toplantısına katılmadığı görüldü.

SIRADAKİ VİDEO BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR 'Her şey çok güzel olacak' diyen kadına Erdoğan'dan muhteşem cevap! SİYASET - 13.05.2019 YSK kararı sonrası ilginç görüntü SİYASET - 07.05.2019
 • Atilla 11.10.2018 00:27 / 1 kişi beğenmiş /

  Daha O anda hemen uçağa bindirilip def edilmeliydi.

 • Adam 10.10.2018 21:35 / 4 kişi beğenmiş /

  Tamamen Siyonist lerin TC. Yi sıkıştırma çabaları.

 • Türk 10.10.2018 14:18 / 7 kişi beğenmiş /

  hayır neden davet ediliyor. onlara BU ülkenin havası haram

 • Necdet 09.10.2018 22:08 / 15 kişi beğenmiş /

  Kafkasya avrupa abd rusya cin turklerin uyanmasindan kaygi duyuyorlar korkuyorlar uyuyan ejderha uyanmak uzere tabiki bir dunya gucunun uyanmasini istemez ler kim olsa bu sefer osmanlidan daha guclu dunyanin yahane gucu olacagiz bundan sonra sabir cok calismak davaya inanmak yeryuzunun en buyukgucuyuz barakin catlak sesleri alaskadan moskovaya yediyuzelli km kuzeyinden avrupaya kadar turki halklar dusmanlar bunu goruyor amma ?

 • Turk genci 09.10.2018 21:21 / 34 kişi beğenmiş /

  Birakin su teroristleri muhatap olmayin

siyaset kategorisindeki diğer videolar daha fazla

popüler videolar daha fazla