GÜNCEL / 07.08.2019 09:42

Türkmen liderin öldüğü iddia edilmişti! Cehennem Kapısı'nda 'ben ölmedim' rallisi

Türkmenistan devlet televizyonu Vatan Haberleri, Devlet Başkanı Kurbangül Berdimuhammedov'un öldüğü iddialarını yalanlamak için 25 dakikalık bir haber bülteni yayımladı.

CNN Televizyonu'na göre, Pazar günü yayımlanan ve ne zaman çekildiği belli olmayan görüntülerde Berdimuhammedov, 4 Ağustos tarihini düştüğü bir belgeyi imzalıyor.

Görüntülerde 62 yaşındaki Berdimuhammedov, bisiklet sürüyor, ata biniyor, spor salonunda ağırlık kaldırıyor, stüdyoda beste yapıyor, eşofmanlı devlet görevlilerinin alkışları eşliğinde bowling oynuyor ve Cehennem Kapısı adıyla bilinen Darvaza Krateri'nin etrafında ralli yapıyor.

ÖLDÜĞÜ İDDİA EDİLMİŞTİ

Temmuz'da Berdimuhammedov'un birkaç hafta süreyle halkın önüne çıkmaması öldüğü söylentilerine neden olmuştu.

Fransız AFP ajansına göre adı fazla bilinmeyen bir analistin Moskova'da bir radyo istasyonuna yaptığı açıklamalarla söylentiler daha da yayıldı.

Söz konusu kişi, istihbarat servislerine yakın Türkmen iş adamlarının kendisine Berdimuhammedov'un öldüğünü doğruladığını söyledi.

Türkmenistan'ın Moskova Büyükelçiliği'nden TASS ajansına gönderilen açıklamada, iddialar "tamamen uydurma" olarak nitelendi.

ÖLMEDİĞİNİ GÖSTEREN GÖRÜNTÜLERİ ORTAYA ÇIKTI

Sık sık televizyon programlarında boy gösteren Berdimuhammedov ay sonunda yeniden ekranlarda görüldü. Devlet televizyonu Türkmen liderin otobüs duraklarındaki posterleri incelerken çekilmiş görüntülerine yer verdi.

Pazar günkü bültende ise devlet başkanının diğer aktiviteleri yansıtıldı.

CEHENNEM KAPISI NASIL OLUŞTU?

En dikkat çekici görüntülerden biri Berdimuhammedov'un Karakum Çölü'nün ortasındaki kraterin çevresinde ralli arabasıyla yaptığı gösteri.

69 metre genişlik ve 30 metre derinliğindeki krater 1971 yılından beri aktif olarak yanıyor.

Kraterin nasıl oluştuğu ve nasıl yanmaya başladığına dair kesin bilgi yok.

Ancak yaygın inanışa göre, petrol arayan Sovyet jeologlar yanlışlıkla doğal gaz yatağı üzerindeki bir yeraltı mağarasını deldi ve oluşan dev çukurdan metan gazının yayılmasını engellemek için burayı ateşe verdi.

SIRADAKİ VİDEO BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR Türk askeri ile teröristler burun buruna geldi! Sıcak çatışma GÜNCEL - 12.12.2019 HDP'li başkanla Türkiye'ye sokulmak istenen terörist böyle yakalandı GÜNCEL - 11.12.2019
 • Türkmen 08.08.2019 15:06 / 4 kişi beğenmiş /

  Bu adam çok insanın hakkına girdi, bi türlü ölmedi gitdi

 • kadir 07.08.2019 17:08 /

  Halkın çoğu ülkeyi terk etmiş durumda, iletişim adına herşey yasak. Olanı biteni konuşmak yasak. Beyaz ev harici ev araba yasak.... liste uzun. Ölse hayır olurmuş.

 • Kader 07.08.2019 16:17 /

  Spiker nece konuşuyor anlayan oldu mu

 • Devrekli 07.08.2019 10:38 / 2 kişi beğenmiş /

  Bu adam tam bir showcu halkı artık isyan etmiş durumda

 • Hakan Sönmez 07.08.2019 10:27 / 4 kişi beğenmiş /

  Bizde olsa oraya hafriyat toprağını döker, kapatırdık.

güncel kategorisindeki diğer videolar daha fazla

popüler videolar daha fazla