EKONOMİ / 11.12.2019 11:32

Türkiye'nin en teknolojik silahı TUFAN rekor kırdı

ASELSAN'da kurulan Elektromanyetik Fırlatma Sistemi Geliştirme Laboratuvarı'nın açılışında, Elektromanyetik Top Sistemi (TUFAN) ile yapılan atışlarda namlu çıkış enerjisi rekoru kırılarak önemli bir başarı elde edildi.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, Elektromanyetik Fırlatma (EMF) konusunda ASELSAN tarafından yürütülen çalışmalar önemli aşamalar kaydedilerek ilerliyor.

Söz konusu çalışmaların daha da ileri düzeylere taşınması için ileri geliştirme ve test altyapılarıyla donatılmış olan ASELSAN Elektromanyetik Fırlatma Sistemi Geliştirme Laboratuvarı, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir'in katılımıyla açıldı.

Açılış kapsamında yapılan atışlı testlerde, TUFAN ile yapılan atışlarda 1 megajul üzerindeki namlu çıkış enerjisiyle Türkiye'de bu alanda elde edilen en yüksek namlu çıkış enerjisi ve verimlilik seviyesine ulaşılarak rekor kırıldı.

Laboratuvar bünyesinde, Flash X-Ray, yüksek enerjili testlere uygun özellikte yakalama tankı, hızlı kamera sistemi, ileri seviye testlere yönelik ölçüm sensörleri, modüler, geliştirilebilir darbe güç kaynağı olanakları ve yüksek seviyeli testlere uygun özellikte namlu sistemleri yer alıyor.

Laboratuvarın sahip olduğu olanaklar sayesinde EMF alanındaki ileri seviye geliştirme testlerinin büyük bölümü açık araziye gerek duyulmadan yürütülebilecek ve kullanılan ekipmanlar sayesinde ilgili alt teknoloji olgunluk seviyeleri artırılacak.

ÇIĞIR AÇAN TEKNOLOJİ

EMF, özellikle silah sistemleri alanında dünyada çığır açan bir teknoloji olarak dikkati çekiyor. Bu teknoloji kullanılarak geliştirilen ve "Railgun" adı verilen silahların çok uzun mesafelerde etkili olması ve savunma alanında önemli bir kuvvet çarpanına dönüşmesi bekleniyor. 

Mühimmatın namludan yüksek hızla çıkması, klasik silahlara nazaran çok daha uzun menzillere atış yapılabilmesi anlamına geliyor. Türkiye'de geliştirilecek akıllı mühimmatlarla "Railgun" sistemleri hem uzun menzilli kara topçu silahı hem de çok etkili bir hava savunma silahı olarak kullanılabilecek. 

Dünyada sayılı ülkenin üzerinde çalıştığı EMF sistemlerine dair Türkiye'deki faaliyetler Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı koordinasyonunda ASELSAN, TÜBİTAK SAGE ve Yeteknoloji AŞ tarafından sürdürülüyor.

SIRADAKİ VİDEO BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR Kardeşinin öldüğünü öğrenen spiker haberleri sunmaya devam etti! EKONOMİ - 16.01.2020 Sahte evlilik çetesi liderine canlı yayında gözaltı EKONOMİ - 16.01.2020
 • Levrok 11.12.2019 22:09 / 4 kişi beğenmiş /

  ne mutlu türküm diyene

 • canturk 11.12.2019 21:00 / 3 kişi beğenmiş /

  tunel delıcı gfuzelerde kullandıgımız cok yuksek patlama kapasitesine sahip başlıkları tufana yerleştirmemiz gerekiyor bir gemiyi tamamen batıarabilecek bir kapasiteye sahip mermiler tapmalıyız gemizler sahaya inmeden batırabilmemiz çok önemli bir göz dağı olur

 • Amuca 11.12.2019 20:58 / 6 kişi beğenmiş /

  ASELSAN Gururumuz oldu.Teşekkürler

 • çok güzel 11.12.2019 19:41 / 13 kişi beğenmiş /

  Eskiden böyle şeyleri avrupalılar ve amerikalılar yapar, bizde adamlar yapmış diye seyrederdik. Ak parti sayesinde yeni sistemleri dünya ile aynı zamanda geliştirebiliyoruz.

 • Dumansız 11.12.2019 17:38 / 6 kişi beğenmiş /

  Yakın ortalığı!

ekonomi kategorisindeki diğer videolar daha fazla

popüler videolar daha fazla