Bilim-Teknoloji / 17.05.2017 09:44

Artık soba zehirlenmeleri önlenebilecek

Amasya’da liseliler kış aylarında sık yaşanan soba zehirlenmelerine güneş pilinden sağlanan enerjiyle çalışan sistem sayesinde çözüm buldu. Alptekin Anadolu Lisesi öğrencileri İrem Eylül Kutlu ile Sıla Nur Ertuğrul’un ‘Pervaneler Dönsün Hayat Sürsün’ adıyla projelendirdikleri tasarım sayesinde kışın sobayla ısınan evlerdeki karbonmonoksit zehirlenmesi vakaları bacaya yerleştirilen güneş pili destekli fanın kullanılmasıyla sonlanabilecek. Prototipini yaptıkları sistemin ihtiyacı olan elektriği tesisattan almayıp çatıya yerleştirilen güneş pillerinden temin ettiğini belirten İrem Eylül Kutlu, “Havanın kararması sonrası sensörlerin tetiklediği devre gece çalıştığı için enerjiyi gündüzün aküye iletiyoruz. Aküde depolanan enerji gece tekrar pervaneye aktarılıyor. Pervane döndükçe sobadaki gaz dışarı çıkıyor. Bu sayede de muhtemel bir zehirlenme engellenmiş oluyor” dedi. Projeye danışmanlık yapan öğretmen Ali Erdal da okulda düzenlenen bilim fuarında sergilenen projenin geliştirilebileceğini söyledi.

SIRADAKİ VİDEO BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR TCG Bayraktar'ın içi görüntülendi Bilim-Teknoloji - 11.05.2018 Bu gurur Türkiye'nin! Bilim-Teknoloji - 02.06.2018
  • vatandaş 18.05.2017 10:03 /

    kardeşlerim uğraşmışlar ama baca için rüzgar gülleri var, soba kullanan evler çok daha az maliyete onu alıp kullansalar kimseye birşey olmayacak ama yinede boş durmayıp birşeyler için uğraşmak güzel.

bilim-teknoloji kategorisindeki diğer videolar daha fazla

popüler videolar daha fazla