YAŞAM / 13.08.2017 11:36

Denizciler Derneği Başkanı caretta caretta saldırısına uğradı

Bodrum Denizciler Derneği Başkanı Mustafa Demiröz, Orak Adası yakınlarındaki saldırgan kaplumbağayı görüntülemek ve yakalamak isterken caretta carettanın saldırısına uğradı.

Bodrum'a bağlı Yalıçiftlik açıkları Orak Adası bölgesine tatil için gelenlerin kaplumbağa beslemek isterken caretta caretta'ların saldırısına maruz kaldıkları iddia edildi. İddia üzerine bölgeye giden Bodrum Denizciler Derneği Başkanı Mustafa Demiröz caretta caretta'nın saldırısına uğradı. Mustafa Demiröz yanına aldığı sualtı kamerası ve ağı ile kaplumbağanın en son görüldüğü bölgede dalış yaptı. Dalış yaptıktan sonra caretta caretta'yı fark eden Demiröz kaplumbayı yakalamak isterken saldırısına uğradı. Demiröz, saldırıdan güçlükle kurtarılırken, o anlar kameraya yansıdı.

Bir süre bahse konu kaplumbağayı görüntüleyen Demiröz, "Su altını fotoğraflayan birisi olarak onlarca defa kaplumbağalarla yüzdüm, onlarca defa fotoğraflarını çektim ama inanın böyle bir kaplumbağa davranışı daha önce ne gördüm ne fotoğrafladım. Gayet sakin bir şekilde 10-20 civarında hem fotoğrafını hem filmini çektikten sonra bir anda kaplumbağa dönüp saldırganlaştı ve üzerime doğru gelip bana da saldırdı. Böyle bir davranışa açıkçası hakikaten beklemediğim için donanımlı değildim korunaklı da değildim. Elimde bir tek fotoğraf makinem vardı. 3 defa fotoğraf makinesini ağzına soktum hayvanın ancak o şekilde önleyebildim ve en sonunda da bir elimle boğazından bir elimle yüzgecinden yakalayarak kontrol altına almaya çalışıp aynı zamanda hazırladığımız ağın içine alıp tekneye çıkarmaya çalışacaktık. Fakat ağı attık daha tam anlamıyla kaldıramadan ve bir yandan da o korunma güdüsüyle belki kaplumbağayı bıraktım. Bırakınca ağın altına dalıp elimizden kaçtı. Bu kaplumbağa orada yaptığımız araştırmalarda gördük ki yıllarda oralarda gezen ve bu saldırıları gerçekleştiren kaplumbağa çünkü çektiğimiz fotoğraflarda da net görünüyor." dedi.

SIRADAKİ VİDEO BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR Kahyanın bonzai içen genci ayıltma şekli sosyal medyayı salladı YAŞAM - 13.07.2018 Burası Antalya değil, Beytüşşebap Kato Dağı YAŞAM - 09.07.2018
 • Tijen 15.08.2017 16:52 /

  Koca adam yalan söylemeyede utanmıyo yazık hayvanı sıkıştırıyo sonrada saldırdı diye medyaya satıyor lütfen inanmayın böyle saçmalıklara

 • Kinuk 13.08.2017 22:06 / 1 kişi beğenmiş /

  İnsaf ya.Allah Dünyayı bir bize verseydi. Kaplumbağayı yaratmazdı.Mecbur hayvanlarla paylaşacaksınız koyları. Hepsi sizin mi?Allahın yarattıklarına saygılı olun.Dünyaya saygılı olun.Allahın emanetlerini sevin.Küresel ısınma ve iklim değişikliği biz insanların açgözlülüğü.

 • Metin 13.08.2017 18:37 / 1 kişi beğenmiş /

  Insan cani daha onemli .insana saldiriya alismis vir hayvan oldurulmeli

 • Tarik 13.08.2017 18:08 / 1 kişi beğenmiş /

  Mahkemeye verin ohal Var zaten derdini anlatana kadar iki yıl içerde kalır

 • semih 13.08.2017 15:34 / 3 kişi beğenmiş /

  hayvanların alanını işgal edersek saldırırlar içgüdüsel

yaşam kategorisindeki diğer videolar daha fazla

popüler videolar daha fazla