OTOMOBİL / 18.03.2020 13:27

ABD'de kabus! Son görüntü geldi (18 Mart 2020 Günün Önemli Gelişmeleri)

18 Mart 2020 Çarşamba ülke ve dünya gündeminde dikkat çeken gelişmeleri Haber7.com okuyucuları için derledik.

 

TÜRKİYE'DE İLK ÖLÜM HABERİ

Vaka sayısı 98'e yükseldi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüste son durumla ilgili dün gece yaptığı açıklamada 89 yaşındaki bir hastanın koronavirüs nedeniyle hayatını kaybettiğini açıkladı. Bakan Koca ayrıca bugün 51 yeni vaka tespit edildiğini ve vaka sayısının 98'e yükseldiğini duyurdu.

 

MSB'DEN KORONAVİRÜS ÖNLEMLERİ

Bedelli askerlik celp tarihleri ertelendi!

Milli Savunma Bakanlığından yapılan açıklamaya göre 2020 yılı bedelli askerlik yapacakların celp ve sevk işlemleri Kovid-19 virüsü nedeniyle ertelendi. Ayrıca Milli Savunma Üniversitesine bağlı Harp Okulları ve Astsubay Meslek Yüksek Okulları ile Harp Enstitüleri koronavirüs nedeniyle 13 Nisan'a kadar tatil edildi.

 

HASTANELER İÇİN KORONAVİRÜS KARARI

ilk 72 saat boyunca kendi kendine yetecek

Ülke genelindeki tüm hastanelerin afet ve acil durumlarda sunulacak sağlık hizmetleri konusunda gerekli hazırlıkları önceden yapmalarını ve ilk 72 saat boyunca hastane dışından hiçbir yardım almaksızın kendi kendine yeterli olmalarını sağlamayı amaçlayan Hastane Acil Durum Planları (HAP) yönetmeliği yenilendi.

 

AVRUPA KAPILARI KAPATTI

30 günlük geçici kısıtmala getirildi

AB liderleri, üçüncü ülke vatandaşlarının AB üyesi ülkelere ve Schengen bölgesine yapacakları "gerekli olmayan" seyahatlerine 30 günlük geçici kısıtlama getiren düzenlemeyi onayladı.

 

ÇİN'DEN UMUTLANDIRAN HABER

Herkesin gözü "Favipiravir"de

Koronavirüs yayılmaya devam ederken Çin "Favipiravir" isimli ilacın Koronavirüsün üzerinde ciddi şekilde etkili olduğunu iyileşme sürecini 11 günden 4 güne indirdiği duyurdu.Japonlar tarafından geliştirilen bir ilaç olan Favipiravir 2014 yılından beri Japonya’da ve bazı ülkelerde satışta.

 

ABD'DE KORONAVİRÜS KABUSU

50 eyaletin hepsine yayıldı

ABD'de, West Virginia eyaletinde de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakasının çıkmasının ardından salgın ülkedeki 50 eyaletin hepsine yayıldı. ABD genelinde vaka sayısı 5 bin 894'e ulaştı, 97 kişi ise virüs nedeniyle hayatını kaybetti.

 

BDDK'DAN KORONAVİRÜS KARARI

Kredi ödemelerinde takip süresi uzatıldı

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu, Koronavirüs (COVID-19) nedeniyle vatandaşın ve reel sektörün finansman koşullarını kolaylaştırmak amacıyla tedbir kararları aldı.Alınan kararlara göre, kredi ödemelerindeki gecikmelere esneklik tanınarak, gecikmeye giren krediler takip hesaplarına aktarılmadan önce 90 gün yerine 180 gün beklenecek.

 

EKMEK SATIŞINDA HAYATİ ADIM

Başkan Erdoğan'a mektup gönderildi

Koronavirüs salgınına karşı çok sayıda önlem hayata geçirilirken İstanbul Ekmek Üreticileri Derneği'nden dikkat çeken bir adım geldi. Ekmek üreticileri açıkta satılan ve onlarca kişinin elini değdirdiği ekmeklere yönelik başta Cumhurbaşkanlığı olmak üzere 180 kuruluşa bir mektup gönderiyor. Söz konusu mektupta ekmeğin fırın dışı satış kanallarında kağıt ambalaj içerisine alınması isteniyor.

 

STOK YAPMANIZA GEREK YOK

Türkiye kolonyasız kalmayacak

Eyüp Sabri Tuncer’in 3’üncü kuşak temsilcisi Engin Tuncer, “Etil alkol ihtiyacımız arttı. Şeker fabrikalarındaki melastan alkol ihtiyacımızı karşılıyoruz. Artan talebe karşı günde 45 ton alkol kullanarak 60 ton kolonya üretiyoruz. Yeterli alkol bulursak 100 ton kolonya da üretme kapasitemiz var” diye konuştu.

 

Spiker: Gamze TÜRK
Kurgu: Hüseyin BİÇE

SIRADAKİ VİDEO BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR Merakla beklenen Akıncı belgeseli yayınlandı OTOMOBİL - 25.05.2020 Antalya’da trafikte tekme tokatlı kavga OTOMOBİL - 30.05.2020
 • Kayı Boyu 18.03.2020 23:36 / 5 kişi beğenmiş /

  CANIM TÜRKİYEM: Bir tarafta 60 yaş üstü nüfusunu gözden çıkaran İngiltere, Hollanda, İtalya ve Avrupa diğer Tarafta o ülkelere bile yardım yapabileceğini teklif eden Türkiye.. Bir tarafta sigortan yok ise öl diyen ileri batı ülkeleri diğer tarafta 65 yaş üstü kişilerin evlerine bedava kolonya ve koruyucu maske dağıtan canım Türkiyem. Seninle gurur duyuyorum sevgili ülkem. Seninle gurur duyuyorum sevgili Cumhurbaşkanım.

 • Türkiye 18.03.2020 19:24 / 2 kişi beğenmiş /

  Abd de virüsün olması bizi mutlu ediyor inşaallah bu virüs hak edilen yere ulaşır

 • Sıra 18.03.2020 16:35 / 7 kişi beğenmiş /

  Hani bu kadar büyük hastaneleri neden yapıyorsunuz diye karşı çıkanlar.acaba yüzünüz kızardımı.hiç zannetmiyorum.nerde.demekki değerlendirmeleriniz tamamen yanlış.yalan.olduğu ortaya çıktı.şimdi daha çok yapılsaydı çok daha rahat olurduk.hastaneye karşı çıkanlar sahi iktidarda olsaydı,ülkemizin hali ne olurdu.şuan en fazla hasta ve ölüm bizde olurdu.yiğiti öldür demişler ama hakkınıda yeme demişler.

 • ccey 18.03.2020 15:16 / 10 kişi beğenmiş /

  Düşünmek gerekmezmi acaba Tüm düya salgınla imtihan oluyor insanlar devletler yönetimleri sağlık sistemi ABD irüyalar ülkesi ya bugünlerde kabus görüyor galiba millet olarak uzunca bir dönem kendimiz küçümsedik biz istemesekte öyle hissettirdiler, hükümetler batı ajanları baskılandık onlarca yıl bugün son hükümet döenemine baktığımızda yaşana gelişmeler bir zamanlar muhalefetin hasta olmayan yere hastana yapılıyor diye yaptığı açıklamaları hala unutmadık, tedibrler en üst seviyede şimdi sorgulayın hükümet bugüne kadar yaptıklarının bilançosu ne bugün neredeyiz, Türkiye Büyük bir devlettir, Bunu birkez daha görmemizi sağlayan Hükümete teşekkürler..

 • saliha 18.03.2020 13:33 / 4 kişi beğenmiş /

  Vakaa değil. Vak'a

otomobil kategorisindeki diğer videolar daha fazla

popüler videolar daha fazla