8 Ekim 2020 Perşembe ülke ve dünya gündeminde dikkat çeken gelişmeleri Haber7.com okuyucuları için derledik.

Spiker: Gamze TÜRK

Kurgu: Serdar GÜNEŞ

KÖRFEZ MESAJI
Erdoğan: Türk askeri Körfez bölgesinin istikrarına hizmet ediyor

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Ortadoğu’daki son gelişmelere ilişkin çok önemli açıklamalar yaptı. Türkiye askerinin Körfez bölgesinin istikrarına hizmet ettiğini kaydeden Erdoğan, "Kaos hesapları yapanlar dışında hiç kimse, Türkiye'nin ve Türk askerinin Körfez'deki mevcudiyetinden rahatsız olmamalıdır" dedi.


BAŞIMIZI EĞMEYECEĞİZ
Aliyev: Türk SİHA’ları büyük avantaj sağladı

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, önemli, açıklamalarda bulundu. Birleşmiş Milletlerin Ermenistan'a yaptırım uygulaması gerektiğini vurgulayan Aliyev, "Yaptırım uygulansaydı böyle olmazdı" dedi. Bazı ülkelerin ve uluslararası medyanın Ermenistan'ın yanında yer aldığını belirten Aliyev, "Başımızı eğmeyeceğiz" ifadelerini kullandı. Aliyev, Türk SİHA'larının ise kendilerine çok avantaj sağladığını söyledi.


YALAN POLİTİKASI
Drian: Türkiye, Karabağ’daki çatışmalara müdahil oluyor

Azerbaycan'ın Ermenistan'ın sivillere yönelik saldırıları sonrası işgal altındaki topraklarını geri almak için başlattığı etkili operasyonlar bazı ülkeleri rahatsız etmeye devam etti. Fransa Dışişleri Bakanı Le Drian, Türkiye’nin Dağlık Karabağ’daki silahlı çatışmalara askeri müdahalede bulunduğu yalanını ortaya attı. Ermenistan Devlet Başkanı Armen Sarkisyan da Türkiye için "Dağlık Karabağ'daki çatışmalar ancak Türkiye oyundan çıkarsa durur" ifadelerini kullandı.


AB’NİN TAVRI NET
Borrell: Türkiye ile çalışmaya da devam edeceğiz
AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, bazı Avrupa Parlamentosu (AP)
 milletvekillerinin Türkiye ve Azerbaycan'a karşı "harekete geçilmesi" talebi üzerine, milletvekillerine tepki gösterdi. Borrell "Harekete geçmek derken neyi kastediyorsunuz? Yapabileceğimizi yapıyoruz. Sorunun çözümüne yapıcı bir katkı oluşturmak için Türkiye ile çalışmaya da devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.
YANİ HASTA 1581
Son 24 saatte 106 bin 608 Kovid-19 testi yapıldı, 1581 kişiye hastalık tanısı konuldu

Sağlık Bakanlığı tarafından 7 Ekim koronavirüs tablosu, hasta, test, vefat sayısı ve son durum açıklandı. Türkiye'de son 24 saatte 106 bin 608 Kovid-19 testi yapıldı, 1581 kişiye hastalık tanısı konuldu. Son 24 saatte 56 kişi Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybetti, ağır hasta sayısı 1411 oldu. Bakan Koca tabloyla ilgili “Ağır hasta sayısının düşüş eğilimi başladı” dedi.

 

ATEİSTLERİN PARTİSİ
Eric Trump: Aşırı solcu Demokrat Parti 'ateistlerin' partisi haline geldi

ABD Başkanı Donald Trump'ın oğlu Eric Trump, babasının Hıristiyanlığı 'tam anlamıyla kurtardığını' iddia etti. Eric Trump, 'karşı tarafın' ülkedeki inançlı insanlara karşı topkeyun bir savaş başlattığını iddia etti. Bir radyo programına konuk olan Trump “Aşırı solcu Demokrat Parti 'ateistlerin' partisi haline geldi ve Hıristiyanlığa saldırmak istiyorlar. Kiliseleri kapatmak istiyorlar; içki dükkanlarının açık tutulmasından gayet hoşnutlar” ifadelerini kullandı.


O POLİS SERBEST
George Floyd’u öldüren polis 1 milyon dolar kefaletle serbest bırakıldı

ABD'de siyahi George Floyd'u gözaltına alırken diziyle boynuna bastırarak hayatını kaybetmesine neden olan polis memuru Derek Chauvin'in kefaletle serbest bırakıldığı açıklandı. Chauvin için, mayıs ayından bu yana tutuklu bulunduğu hapishaneden şartlı salıverilmesi için kefalet bedeli olan 1 milyon doların, ''Allegheny Casualty Company'' isimli kuruluş tarafından garanti edildiğini onaylayan bir tahvil yayınlandı.

 

YAPTIRIM TALEBİ
İKİ SENATÖR S-400 İÇİN YAPTIRIM İSTEDİ

ABD'de biri Cumhuriyetçi diğeri Demokrat iki senatör, Trump yönetimine mektup yazarak, Rusya'dan S-400 füze savunma sistemi satın alması nedeniyle Türkiye'ye yaptırımlar getirme çağrısında bulundu. İki senatör bu çağrıyı, Türkiye'nin S-400 sistemini kapsamlı şekilde test etmeyi planladığı yönündeki haberler üzerine yaptı. ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan mektupla ilgili henüz bir yorum gelmedi.

 

BEDAVA İLAÇ
Trump: Antikor kokteyli bana çok iyi geldi, bu ilacı bedava yapacağız

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedavisi süren ABD Başkanı Donald Trump, Regeneron isimli firmanın Kovid-19’a karşı geliştirdiği "antikor kokteylinin" kendisine çok iyi geldiğini ve bu ilacı herkes için bedava yapacaklarını belirtti. Trump ayrıca "Bu hastalığın bana tanrının bir lütfu olduğunu düşünüyorum" dedi.


150 MİLYON KİŞİ TEHLİKEDE
Salgın nedeniyle 150 milyon kişi aşırı yoksullacak

Dünya Bankası'nın yeni raporu, yeni tip koronavirüs (covid-19) salgınının 2021'e kadar 150 milyona yakın insanı aşırı yoksulluğa sürükleyebileceğini ortaya koydu. Raporda, yeni yoksulların yaklaşık yüzde 82'sinin orta gelirli ülkelerde olmasının beklendiğine işaret edilerek, 2030'a kadar küresel yoksulluk oranının ise yaklaşık yüzde 7 olabileceği kaydedildi.

 

MİLLİLERDEN İYİ SINAV
A Milli Futbol Takımı, hazırlık maçında Almanya ile 3-3 berabere kaldı

A Milli Futbol Takımımız hazırlık maçında deplasmanda Almanya ile 3-3 berabere kaldı ve oynadığı iyi futbolla takdir topladı. Milliler 3 kez geriye düştüğü karşılaşmada Ozan Tufan, Efecan Karaca ve Kenan Karaman’ın golleriyle beraberliği Almanya’ya galibiyet imkanı vermedi. Milli takım Uluslar B Ligi'nde 11 Ekim Pazar günü Moskova'da Rusya'ya konuk olup, 14 Ekim Çarşamba günü ise İstanbul'da Sırbistan'ı ağırlayacak.

Yorumlar 2 Yorum Var
  • M.kılınç. 08.10.2020 14:37
    Yazık sen TURUP babanı tanımamışsın çocuk.. Obama ve baban kiliseleri kapatmanın zemini hazırladı demokratlarda kapanan kşliseleri havraya çevirecekler.
  • Yakub 08.10.2020 14:23
    Eric Trump' un tespiti ile sabit olmuştur ki Hıristiyanlar Yahudilerin oyununa gelerek kendilerine kurşun sıkmıştır on yıllarca. Müslümanlara karşı savaş yaptılar. Zulumler yaptılar. Bunun bedelini tüm Amerika ödeyecek. Öyle sadece lafla kalmaz. Ateizm çıkarcı menfaatçi demektir bilesiniz. Tam şeytanın asırlardır arzuladığı sapık inançta sınırlar değerler yok. Hatta hayvanların aşağısında bir durum. Tek gerçek İslam'dır.
'de daha fazlasını keşfet
Fragmanlar Dünya Sağlık Spor Yemek