16 Ekim 2020 Çarşamba ülke ve dünya gündeminde dikkat çeken gelişmeleri Haber7.com okuyucuları için derledik.

Spiker: Gamze TÜRK

Kurgu: Seda YEŞİLKAYA

 

ERKEN SEÇİM YOK
Erdoğan: Seçim 2023 Haziran'da seçim yapılacaktır

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe'de '2020-2021 Yükseköğretim Akademik Yılı Açılış Töreni'nde önemli açıklamalarda bulundu. Törende erken seçim tartışmalarıyla ilgili açıklama yapan Erdoğan, "Çıkıyorlar erken seçim. Ne erken seçimi ya? Türkiye artık eski Türkiye değil. Yeni Türkiye'de belirlenen zaman neyse, şimdi de 2023'ün Haziran'ıdır ve 2023 Haziran'da seçim yapılacaktır" diye konuştu.


S-400 KUTUDAN ÇIKTI
Reuters: Türkiye S-400 testlerini gerçekleştiriyor

Türkiye, ABD'nin karşı çıktığı ve yaptırımla tehdit ettiği S-400 hava savunma sistemlerini kutusundan çıkarıyor. Reuters, Türkiye'nin Sinop yakınlarında yaklaşık 6 saat sürecek S-400 Hava Savunma Sisteminin radar testi için uçaklara irtifa uyarısında bulunduğunu yazdı. Tatbikatta ayrıca füze atış testi de yapılacak.


1693 YENİ HASTA
Son 24 saatte 116 bin 103 Kovid-19 testi yapıldı, 1.693 kişiye hastalık tanısı konuldu

Sağlık Bakanlığı tarafından 15 Ekim koronavirüs tablosu, hasta, test, vefat sayısı ve son durum açıklandı. Türkiye'de son 24 saatte 116 bin 103 Kovid-19 testi yapıldı, 1.693 kişiye hastalık tanısı konuldu. Son 24 saatte 66 kişi Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybetti. 


AKINCI’YA SUÇLAMA
Işıksal: Akıncı Rumlara yalvararak tavizler verdi

Yakın Doğu Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Işıksal, KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı’nın BM’ye sunduğu haritayı ve vermeye hazırlandığı tavizleri anlattı. Işıksal, "Akıncı Kıbrıs Türk tarafı olası bir duruma çok muhtaçmış gibi adeta Rumlara yalvararak tavizler verdi. KKTC toprakları yüzde 36’dan yüzde 29’a indi. Yani Akıncı, KKTC topraklarının yüzde 20’sini hiçbir karşılığı olmadan vermeyi planlıyor" dedi.

DOĞURGANLIĞI BİTİRİYOR
Kovid 19’un doğurganlığı bitirdiği Avrupa Birliği raporuna girdi

Covid-19’un doğurganlık oranlarında düşüşe neden olduğu Avrupa Birliği raporlarına girdi. Avrupa Birliği Bölgeler Komitesi'nin son raporunda, pandeminin birçok doğurganlığı negatif yönde etkilediği belirtildi. Buna karşı tedbir alınması gerektiğini belirten raporda bir an önce aile planlaması yaparak eşitsiz nüfus dağılımının önüne geçilmesi gerektiği belirtildi. Raporda, doğurganlığın düşmesi durumunda zaten nüfusu yaşlı ve düşük olan Avrupa’nın yakın gelecekte büyük bir problem yaşayacağı da konu edildi.


AYI PANİĞİ
İstanbul’da görülen ayı merak uyandırdı

İstanbul Büyükçekmece’de 2 gün üst üste ortaya çıkan boz ayı vatandaşlarda tedirginliğe sebep verdi. Büyükçekmece Belediyesi ile Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü ekiplerinin ayının görüntülendiği bölgede yaptığı arama çalışmaları sonuçsuz kalırken ayvının akıbeti merak konusu oldu.


KLON PATLAMASI
Her beş telefondan biri kaçak

Cep telefonlarında ‘klon patlaması’ var! Yurtdışından getirilerek kimlikleri (IMEI) değiştirilen telefonların sayısı katlandı. Bir ayda satılan 1 milyon telefondan 200 binin kaçak yolla getirildiği ve kopya IMEI ile piyasaya girdiği belirlendi.

DEPREM UYARISI
Görür: Kilitli olan Kumburgaz fayı üzerinde olan depremler hiç hoş değil

İstanbul'da Avcılar açıklarında meydana gelen 3.2'lik depremin ardından Prof. Dr. Naci Görür sosyal medya hesabından paylaşımdan uyardı. Görür, “Bu saatten sonra kilitli olan Kumburgaz fayı üzerinde olan depremler hiç hoş değil, rahatsız edici” ifadelerini kullandı. Görür daha önce yaptığı açıklamalarda İstanbul’u büyük bir depremin beklediğini defalarca söylemişti.


KÜSTAH AÇIKLAMA
Avrupa Birliği güç dengesini değiştirmeye hazırmış

Türkiye ile Yunanistan arasında arabuluculuk rolü üstlenen Almanya'mın bu tavrının sözde olduğu çok geçmeden anlaşıldı. Oruç Reis için NAVTEX ilan edilmesinin ardından Almanya ve Fransa, Türkiye'ye süre vererek skandal bir açıklamaya imza attı. İki bakan “Türkiye diyaloğa yanaşmazsa Avrupa Birliği’nin güç dengesini değiştirmeye hazır olduğunu" söyledi.


YALAN ÜSTÜNE YALAN
Fransız basını İstanbul’da Ermeni mahallelere baskın yapıldığını duyurdu

Fransız medyası Ermenistan propagandasına ve Türkiye'ye karşı algı operasyonunda yalanlarına bir yenisini daha ekledi. France 24 televizyonu, İstanbul'da Azerbaycan'a destek için düzenlenen konvoyu ''Türkler, İstanbul’da Ermeni mahallesine baskın düzenledi'' şeklinde okuyucularına sundu.


HEDEF YİNE ÖZİL
Azerbaycan’a destek çıkan Mesut Özil yine linç edildi

Ermenistan'ın Azerbaycan'a yönelik saldırılarını kınayarak Azerbaycan'a destek veren yıldız oyuncu Mesut Özil, yine Erdoğan üzerinden saldırıların hedefi oldu. Alman Ntv gazetesi, “Mesut Özil Erdoğan’ın elçiliğini üstlendi” başlıkla yazısında, Mesut Özil’in Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile olan yakınlığından duyduğu rahatsızlığı gözler önüne serdi.

Yorumlar 1 Yorum Var
  • Basiret 16.10.2020 14:19
    Çok akıllı bir virüs tam da küresel şeytanların isteklerini yerine getiriyor !