9 Ocak 2021 Cumartesi ülke ve dünya gündeminde dikkat çeken gelişmeleri Haber7.com okuyucuları için derledik.

Spiker: Gamze TÜRK
Kurgu: Cenk ŞENOĞLU
 

EN SICAK YIL
2020 kaydedilen en sıcak yıl olarak tarihe geçti

Felaketler yılı olarak anılan 2020 bir başka konuda daha tarihe geçti. Kuzey Kutbu’nda ölçülen aşırı sıcaklar, dünyaya yayılan tropik fırtınalar ve bitmek bilmeyen orman yangınları ile geçen 2020 kaydedilen en sıcak yıl olarak belirlendi. Türkiye’de de Aralık ve Ocak ayı yüksek sıcaklıklarla geçerken beklenen yağışların bir türlü gelmemesi tarım arazilerinde kuraklık yaşanmasına sebep oldu. Her yıl metrelerce kar yağışı alan Bitlis’te bu kış kar toprağa değmedi. 


SİBER ZORBALIK
Trump’ın sosyal medya hesapları kapatıldı, kapatmayan uygulamalar yaptırıma uğradı
 
ABD’de seçimler bitti ama olaylar bitmedi. Başkan Donald Trump selefi, Joe Biden'ın yemin törenine katılmayacağını söyledi. Facebook ve Instagram, Trump’ın hesabını geçici olarak kapatırken Twitter daha da ileri giderek Trump’ın kişisel hesabını kalıcı olarak kapattı. Trump’ın hesabını kapatmayı reddeden Parler uygulaması ise hem Apple hem Google tarafından kaldırıldı.


YASA SONUÇ VERDİ
Çin merkezli sosyal medya platformu TikTok Türkiye'ye temsilci atama kararı aldı

Türkiye’nin Siber Vatan’ı korumak için attığı adımlar sonuç verdi. Yerli verinin Türkiye’de kalması için çıkarılan yasa sonunda dünya devleri Türkiye’nin taleplerinin kabul etmeye başladı. VKontakte ve Youtube'un ardından Çin merkezli sosyal medya platformu TikTok da Türkiye'ye temsilci atama kararı aldı.

DEMOKRASİ İÇİN YÜZ KARASI
Erdoğan: Demokratlar neyse Cumhuriyetçilerin de aynı olduğunu gördük

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, ABD’de yaşanan Kongre’yi işgal girişimiyle ilgili açıklamalarda bulundu. ABD’deki bu sürecin kendisini de şaşırttığını dile getiren Erdoğan “Demokratlar neyse Cumhuriyetçilerin de aynı olduğunu gördük. Demokrasi için yüz karası olduğunu görüyoruz” ifadelerini kullandı.


DHKP-C MİLİTANI
Erdoğan: Boğaziçi’nde eylemciler arasında teröristler yer alıyor

Boğaziçi Üniversitesi’nde olaylar bitmek bilmedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan eylemlerin öğrencilerle ilgisi olmadığını ve eylemciler arasında teröristlerin yer aldığını belirtti. Erdoğan, öğrencilerle bir alakası olmayan CHP İstanbul İl Başkanı’nın da bir DHKP-C militanı olarak eylemlere gittiğini ifade etti.


PKK’NIN SON KIŞI
Terörist sayısın 320’nin altına düştü

Mehmetçik’in ardı ardına gelen operasyonları sonrası PKK’lıların kaçacak yeri kalmadı. Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin, “Bu kış PKK'nın son kışı olacaktır" açıklamasını yaptı İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ise terörist sayısının 320’nin altına düştüğünü söylerken yakında bir sürpriz açıklayacaklarını belirtti.


TEDBİRLER İŞE YARIYOR
Son 24 saatte 184 bin 193 Kovid-19 testi yapıldı, 11 bin 479 kişinin testi pozitif çıktı

Sağlık Bakanlığı 8 Ocak koronavirüs tablosunu açıkladı. Türkiye'de son 24 saatte 184 bin 193 Kovid-19 testi yapıldı, 11 bin 479 kişinin testi pozitif çıktı, 186 kişi hayatını kaybetti. Yeni hasta sayısı bin 291’e, ağır hasta sayısı ise 3 bin 94’e düştü. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa’da büyük düşüş yaşandığını duyurdu.


ÇİN AŞISI KORUDU
Brezilya’dan gelen sonuçlara göre Sinovac aşısı olan kimse hastanelik olmadı

Türkiye’nin Çin’den aldığı Sinovac isimli aşı analizlere tabi tutulurken sevindirici haber Brezilya’dan geldi. Brezilya’daki Faz-3 sonuçlarına göre aşı olanların yüzde 78’I hastalığa yakalanmadı, geri kalan yüzde 22 ise hastalığı hafif atlattı, kimse hastanelik olmadı. 


İLİŞKİLER ETKİLENMEZ
Katar Dışişleri Bakanı: Türkiye işbirliğimiz devam edecek

Suudi Arabistan ve BAE, Katar’la buzları eritti. Akıllara “Türkiye-Katar ilişkileri olumsuz etkilenir mi” sorusu geldi. Katar Dışişleri Bakanı Mohammed bin Abdulrahman böyle bir ihtimalin olmadığını dile getirdi.

Yorumlar 2 Yorum Var
  • Cehape 10.01.2021 00:08
    Müslüman diye gezenlerin, cehaletinden artık ben utanıyorum. insan müslümanım demeye korkar hale geldi. Her şey cehape yüzünden. Ne kadar çok tahsil yaptığımız, ne kadar çok okuduğumuz, Kuran'a olan hakimiyetimiz her cehape deyişlerinde ortaya çıkıyor.
  • Arif Efendi 09.01.2021 17:27
    Hep Cehape yüzünde onlar bu köyden gitmeden bir tek damla yağmur yağmayacak.