19 Şubat 2021 Cuma ülke ve dünya gündeminde günün dikkat çeken önemli haberlerini sizler için derledik.

Spiker: Gamze TÜRK

Kurgu: Seda YEŞİLKAYA

 

1 milyar dozu gasp ettiler 

Amerika, İngiltere, Avustralya, Kanada, Japonya ve Avrupa Birliği Ülkelerinin ihtiyaçlarından fazla aşıyı stokladığı ortaya çıktı. 1 milyar dozdan fazla aşıyı gasp eden bu ülkelerin ihtiyaç sahiplerini zor duruma düşürdüğü gibi bu tutumun salgının yıllarca uzamasına neden olmasından korkuluyor. 

Önce puan sonra normalleşme 

Herkesin merakla beklediği kademli normalleşme için kriterler belli oldu. Yeni dönemde iller aldıkları puana göre normalleşecek. Puanlar ise illerdeki vaka sayıları, hastane doluluk oranları ve aşılamaya göre verilecek. 

33 şehre sarı kodlu uyarı 

Meteoroloji'nin tahminlerine göre Marmara'nın doğusu, Karadeniz, İç Anadolu ve Doğu Anadolu bölgelerinde 33 şehirde kar yağışı bekleniyor.  

Müslüman olan Kanadalı kadın ağlattı 

2006 yılında Müslüman olan Kanadalı öğretmen Jenny Divleli, 9 yıldır İstanbul'da sosyal medya üzerinden İslamiyet’i anlatıyor. 5 çocuk annesi kadının Müslüman olma hikayesi ise duyanları ağlatıyor. 

Whatsapp geri adım atmıyor 

Zorunlu güncelleme kararı ile tepki çeken Whatsapp bu istekten vazgeçmeyeceğini duyurdu. Yapılan açıklamada kullanıcılara şartların kabul edilmesi için hatırlatmalar yapılacağı belirtildi.  

F-35’ler için hukuk yoluna gidiyoruz 

Savunma Sanayi Teknolojileri şirketi, F-35 Projesi'nde Türkiye'nin haklarının korunması için Arnold and Porter hukuk bürosu ile anlaştı. Anlaşmaya göre büro Amerika’da Türkiye’nin haklarını savunacak. 

Cenk Tosun’dan kötü haber 

Beşiktaş ile çıktığı ilk maçında iki gol atan Cenk Tosun sakatlandı. Milli futbolcu iki hafta sahalardan uzak kalacak. 

Yorumlar 1 Yorum Var
  • Osman 19.02.2021 18:36
    maske için de aynısını yapan sözde gelişmiş ülke... Ne kadar vahşi ve duyarsız olduklarını her zaman ispat ediyorlar.. Bunlar bütün dünyaya uygar gibi gösteriyorlar kendilerini ama fosss... İcraatlardan görüyoruz ne mal olduklarını... AB abd bm nato hepsinin işi bitmiştir...