23 Ocak 2021 Salı ülke ve dünya gündeminde dikkat çeken gelişmeleri Haber7.com okuyucuları için derledik.

Spiker: Gamze TÜRK
Kurgu: Serdar GÜNEŞ

Üniversiteliler online eğitime gitti, evler boş kaldı 

Koronavirüs salgını nedeniyle üniversitelerin yaklaşık 2 dönem kapalı kalması, üniversite şehirlerindeki emlak sektörünü durma noktasına getirdi. Isparta, Konya, Eskişehir ve Bursa gibi şehirlerde kiralar ciddi oranda azalırken, normal dönemde aylar öncesinden tutulan evler boş kaldı. Sektör temsilcileri "hibrit eğitim" modeline geçilirse emlak piyasasında hareketleneceğini ve bu dönemde kiraların artacağını dile getirdi. 

Aşılamada Türkiye örnek oldu

Yeni tip koronavirüse karşı aşılama dünyada 13 Aralık'ta, Türkiye'de 14 Ocak'ta başladı. Türkiye bu süreçte dünyada en çok aşı uygulayan 7. ülke olarak AB ülkelerini geride bıraktı. Tüm dünyadan takdir topladı.

Altın yükselişe geçti 

Piyasaların kalbinin attığı Kapalıçarşı'da altın fiyatları yükselişe geçti. Geçtiğimiz günlerde 400 liranın altına düşen gram altın fiyatları 410 liraya kadar çıktı.  

0 araçlarda 37 bin liraya kadar indirim var 

Dolardaki düşüş 'sıfır' otomobillere indirim olarak yansıdı. Markaların stoklarındaki araçları eritmek istemesine kurdaki düşüş de eklenince birçok modelin fiyatında 30-37 bin TL indirim oldu.

Boğazı denizanaları istila etti 

İstanbul Boğazı denizanalarının istilasına uğradı. Boğazın kıyı şeridi, büyüklü küçüklü binlerce denizanasıyla beyaza büründü. Çevre sakinleri ise, denizdeki yoğun kirlilikle birlikte denizanalarının ortaya çıkmasına isyan etti.  

Kanada’dan ‘Uygur Soykırımı’ kararı 

Kanada Federal Parlamentosu, Çin'in Uygur Türklerine yönelik uygulamalarını "soykırım" olarak tanımlayan yasayı onayladı. Oylamaya katılan 266 milletvekilinin tamamı ‘evet’ oyu kullandı. 

Fenerbahçe'de akıl almaz ihmal! 

Fenerbahçe’nin Göztepe ile oynadığı maçta tepkilere sebep olan bozuk zeminle ilgili gerçek ortaya çıktı. Yoğun kar yağışı sırasında çimlerin üzerinin örtülmediği öğrenildi. 

Yorumlar 3 Yorum Var
  • neoluyor 24.02.2021 00:44
    banka faizleri çok yüksek çok büyük haksızlıklar yapılıyor. Bir şey almak için ise faize mecbur ediliyoruz... Hayat daha da pahalılaştı artık idare ede ede sinir krizleri geçiriyoruz.
  • murat 23.02.2021 23:22
    Talep olunca niye zam yapıyorlar kardeşim ayıp değil mi
  • kiralardusmeli 23.02.2021 16:51
    Allaha çok şükür kiralar düşmeye başladı. Asgari ücret veya yakın ücretlerle çalışan insanlar biraz olsun rahatlasın işte ne güzel...