26 Şubat 2021 Cuma ülke ve dünya gündeminde dikkat çeken gelişmeleri Haber7.com okuyucuları için derledik.

Spiker: Gamze TÜRK
Kurgu:Abdurrahman UNUTULMUŞ

Kamera: Cenk Şenoğlu

 

Çöl tozlarında virüs tehlikesi

Avrupa'yı etkisi altına alan çöl tozları, hafta sonu Türkiye'ye geliyor. Uzmanlar ise çöl tozlarının yoğun olacağı yerlerde virüsün havada kalma süresinin artacağını söylerken vatandaşların açık havada çok kalmamasını tavsiye etti.

 

 

İstanbul Boğazı buz tutacak

Prof. Dr. Doğan Yaşar küresel soğuma ile ilgili çok çarpıcı açıklamalarda bulundu. Yaşar, 2022’den itibaren dünyada soğuma dönemi yaşanacağını belirtirken üç yıllık bu süreçte İstanbul Boğazı'nın donacağını söyledi.

 

Uyuz vakalarında patlama yaşandı

Doç. Dr. Zekai Kutlubay, pandemi sürecinde uyuz vakalarında büyük artış olduğunu dile getirdi. Kutlubay, dirençli uyuz vakalarında patlama yaşandığını ve mevcut ilaçların tedavide fayda sağlamadığını söyledi.

 

Maltepe’de çöp dağları isyan ettirdi

Kadıköy’den sonra Maltepe’de de çöp dağları oluştu. Belediye çalışanları grev yapınca ilçede günlerdir çöpler toplanmadı. Bakırköy ve Kartal’da da işçiler grev başlattı.

 

Libya’dan Türkiye’ye mesaj var

Libya’nın yeni Başbakanı Abdulhamid Dibeybe ülkesinden dünyaya seslendi. Dibeybe, Türkiye ile ilişkilerinin ayrıcalıklı olacağını ve iki ülke arasındaki deniz yetki alanı anlaşmasının sorunsuz devam edeceğini söyledi.

 

 

 

Dolar tırmanışa geçti

ABD'de 10 yıllık tahvil faizlerinin artması sonrası dolar küresel çapta yükselişe geçti. Dolar kuru 7.44 TL seviyesini gördü. Gram altın ise güne 422 TL'den başladı.

 

 

Yusuf Yazıcı tarih  yazıyor

Fransa’da harika bir sezon geçiren Yusuf Yazıcı, Avrupa Ligi’nde Ajax'a attığı golle bir rekora da imza attı. UEFA Avrupa Ligi'nde 7. kez gol sevinci yaşayan Yusuf, bu kupada bir sezonda en çok gol atan Türk futbolcu oldu.

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorumlar 0 Yorum Var