8 Mart 2021 Pazartesi ülke ve dünya gündeminde günün dikkat çeken önemli haberlerini sizler için derledik.

Spiker: Gamze TÜRK

Kurgu: Serdar GÜNEŞ

Fransa’ya isyan ettiler 

Senegal halkı Fransa’ya isyan bayrağı açtı. Muhalif politikacı Ousmane Sonko’nun gözaltına alınması üzerine ülkede 3 günlük öfke günü ilan edildi. Halk hem hükümeti hem de hükümeti besleyen ekonomik sömürgeyi istemediğini belirterek protestolara başladı. Ülke çapındaki olaylarda Total, Orange, Decathlon gibi Fransız markaların mağazaları büyük zarar gördü. 

Meghan’dan ırkçılık itirafı 

Prens Harry ve eşi Meghan Markle, Oprah Winfrey Show’a katıldı. 68 ülkede canlı yayınlanan programda Markle, hamileyken kraliyet ailesinin doğacak çocuğun ten rengiyle ilgili çirkin imalarda bulunduğunu itiraf etti.  

Babasını görmek istemiyor 

Samsun'da, İbrahim Zarap'ın, sokak ortasında dövdüğü eski eşi E.M.'nin annesi Dursune M. yaşananları anlattı. Torununun babasını görmek istemediğini belirten kadın 5 yaşındaki kızın ‘Babamı görürsem taş atarım’ dediğini belirtti. 

Kamu hatasını memur ödeyecek 

İnsan Hakları Eylem Planı ile kamuda yaşanan hataları en aza inecek. Yeni uygulama ile işinde kusurlu olan memur bu durumdan dolayı vatandaşın mağduriyetini cebinden ödeyecek.  

Aşı üretiminde beklenmeyen tehdit 

Tüm dünya aşı beklerken uzmanlar kimsenin tahmin etmediği bir uyarıda bulundu. Aşıların cam şişede tutulduğunu belirten uzmanlar cam imalatında kullanılan kum tedarikinde dünya çapında sıkıntı yaşandığını açıkladı.  

‘Pandemi desteği’ diye kanırıyorlar 

Dolandırıcılar pendemiyi de es geçmedi. Son dönemde vatandaşların telefonlarına “3.000 TL Pandemi Desteği” mesajı atan dolandırıcılar, bu hileye kanan kişilerin banka hesapları dahil tüm bilgilerine ulaşarak yüzbinlerce lira çaldı.  

Futbolseverler de hakemden dertli  

Süper Lig’de hakem kararları maç skorlarının önüne geçti. Sporseverler de hakem kararlarından şikayetçi olduklarını, bunları tartışmak yerine keyifle futbol izlemek istediklerini belirtti. 

Yorumlar 12 Yorum Var
 • vahitt 09.03.2021 00:42
  umarım yakın gelecekte bizde de böyle baharlar esmez.. tabi bizimkisi temenni.. o yüzden kimse ohh mohhh çekmesin önüne baksın, farketsin
 • Ercan 08.03.2021 23:22
  gelsin avrupa, amerika baharı, ya Allah, haydi inşallah
 • Erol 08.03.2021 23:02
  Avrupaya gelsin artık bahar bekliyoruz
 • Musafir 08.03.2021 22:47
  Arap baharları deyip islam ülkelerini yıktılar yaktılar 10 milyon musluman öldu .Hic kendilerinden öleni duydunuz mu olsa bile hepsi birden Ayaklanıyor biz ise sesiz ölüyoruz
 • Birisi 08.03.2021 22:11
  Fransız baharı başlasın, arkasından avrupa amerika baharı haydi inşallah.
Daha fazla yorum görüntüle