08 Nisan 2021 Perşembe ülke ve dünya gündeminde dikkat çeken gelişmeleri Haber7.com okuyucuları için derledik.

Spiker: Gamze TÜRK

Kurgu: Serdar GÜNEŞ

Kameraman: Cenk ŞENOĞLU

Bir darbeyle tuzla buz oldular 

Rize'de, dolgu alanına yapılan binaların kentsel dönüşümünde dehşet verici sonuçlar ortaya çıktı. Vali Kemal Çeber, iş makinelerinin yıkmakta zorlanması gerek binaların tek bir kepçe hamlesiyle tuzla buz olduğunu söyleyerek büyük kentsel dönüşüm kararıyla büyük bir felaketin önlendiğini dile getirdi. 

Mahyalarda korona mesajı 

Ramazan ayına sayılı günler kala mahyalar ‘Şifa Ayı Ramazan’ teması ile hazırlanmaya başladı. Buna göre minarelerde korona temalı mesajlar verilecek. 

Gençlere Rusya’dan davet 

Kıl çorap, lastik ayakkabı ve kask ile kendilerini astronota benzeten Rizeli 4 gencin ünü, kısa sürede ülke sınırlarını aştı. Uzay sevdalısı gençleri Rusya’da davet geldi.  

18 tür birleşti, yeni virüs oluştu 

Günlük ölüm sayılarının 4 bini geçtiği Brezilya'da daha önce tanımlanmamış 18 mutasyonundan oluşan yeni bir tür tespit edildi. Yeni virüs için “Mevcut türlerin gelişmiş hali” yorumu yapıldı. 

Rakamlar çok daha yükselecek 

Türkiye’de koronavirüs vakaları 50 bini geçti. Prof. Dr. İsmail Cinel, ölüm sayılarının günde 500’e ulaşabileceğini söylerken Prof. Dr. Bülent Ertuğrul, günlük vaka sayısının da 100 binleri göreceğini iddia etti.  

F-35’lerden tartışmalı tatbikat 

Güney Kıbrıs ve İsrail ortak tatbikatında ABD yapımı F-35'ler, Rus yapımı Tor M1 HSS'leri ile bir arada kullanıldı. Bu uygulama akıllara “F-35’ler, Rus yapımı radarlarda iz bırakmadı mı” sorusunu getirdi.  

Futbol dünyası aşılanacak 

Kulüpler Birliği ve Futbol Federasyonu toplantısında aşı kararı çıktı. Buna göre futbol dünyasında en alt ligden, en üst klasmana kadar herkes 1 ay içinde aşı olacak. 

Yorumlar 3 Yorum Var
  • Messi 08.04.2021 22:44
    Ahmet C Kanal İstanbul yapılınca amcaların mi rahatsız olacak diye endiseleniyon...möntro den rahatsız olmadığına göre
  • Ahmet canayakin 08.04.2021 16:12
    İstanbul'un da halı böyleyken ve milyon bazında insan hayatını kaybedecekken deprem riskini giz ardı edip milyonlarca dolara kanal İstanbul'u yapma isteği İstanbul halkına ihanetten başka birşey değildir.
  • Ahmet 08.04.2021 16:03
    Basketbolculara, voleybolculara, güreşçilere.... yazık(!) değil mi ? Onların torpili yok mu ? Aşı bekleyen öğretmen,polis,asker,esnaf , işçi... varken futbolculara torpil geçmek büyük hata.
'de daha fazlasını keşfet
Fragmanlar Dünya Sağlık Spor Yemek