13 Nisan  2021 Salı ülke ve dünya gündeminde dikkat çeken gelişmeleri Haber7.com okuyucuları için derledik.

Spiker: Gamze TÜRK

Kurgu: Serdar GÜNEŞ

Kamera: Cenk ŞENOĞLU

Mutasyona karşı yerli ilaç 

Ankara Üniversitesi Kök Hücre Enstitüsü'nde çoğu kadınlardan oluşan 37 araştırmacı, TÜBİTAK desteğiyle mutasyonlu koronavirüse karşı yerli bir ilaç geliştirdi. Eğer klinik çalışmalar başarılı olursa yıl sonuna kadar ilaç üretilmiş ve hastaların kullanımına sunulmuş olacak 
 
Korkulu rüya: Güney Afrika varyantı 

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, Güney Afrika varyantı tehlikesine dikkat çekerek "Bu varyantın aşıdan kaçma, aşıyı etkisiz kılma riski var. Şu an Türkiye'deki oran yüzde 1-2 gibi görünüyor. Daha sıkı takip edilmeli" uyarısında bulundu. 

Fransa’dan küstah sözler 

Fransa, Lübnan'da hükümetin kurulamamasına ilişkin yaptığı yazılı açıklamada göz dağı vererek 'Lübnan'ın çıkarları yerine kişisel çıkarlarını tercih edenlere karşı eyleme geçmekten çekinmeyiz' dedi. 
 
NATO’dan Rusya’ya Ukrayna uyarısı 
 
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Rusya'ya Ukrayna sınırındaki askeri yığınağını derhal sonlandırması ve sınırdan çekilmesi çağrısında bulundu. 

Emeklilerin zamlı ikramiye tutarı belli oluyor 

Emekli bayram ikramiyelerinin enflasyon oranında artırılacağı müjdesinin ardından gözler kabine toplantısına çevrildi. İkramiye tutarı  bu akşam belli olacak Eğer son açıklanan yüzde 16.19 yıllık enflasyon baz alınırsa ikramiye 162 lira artışla bin 162 liraya yükselecek. 

Rusları kızdıran Türkiye kararı 

Rusya'nın Türkiye'ye yönelik uçuşları kısıtlaması Türkiye tatili planlayan Rusları üzdü. Tatilciler, kararın geri alınması için imza kampanyası başlattı. 

Mustafa Cengiz kararını verdi 

 Galatasaray’da mayıs ayındaki seçim öncesi hareketlilik sürerken, Sarı Kırmızılı takımın başkanı Mustafa Cengiz, sağlık durumuyla ilgili doktorlarla görüştükten sonra, yönetim toplantısında seçime girmeyeceğini açıklayacak. 

Yorumlar 20 Yorum Var
 • hüseyin 13.04.2021 23:54
  Gaz Petrol bulununca vergiler neden kalksın Türkiyenin Doğalgaz bulmasından araba üretmesinden rahatsız olanlar sadece dışardakiler değil içimizdekiler malesef
 • Marco 13.04.2021 23:47
  yorum yapacaktim ama Ali Özkemt yazmis
 • Ali özkemt 13.04.2021 23:07
  Aşıda yaparız arabada uçak da algı değilni bu .işlet kötüye gitmeye başlayınca gaz da buluruz petrolde altın da arabada gelişti az kaldı deriz hep aynı terane tr gaz altın petrol buldu hurrra ee sonuç vergilere devammm
 • emre19 13.04.2021 21:48
  İlaç caradir .umuttur, inşallah virüse karşı başarılı olur Allah şifa verecekse, olamaz dediğimiz şeyi bir vesile kilar virüsün koku kesilir. Maske, mesafe, Temizlik olmassa olmazı Herkese hayırlı Ramazanlar..
 • yuscin 13.04.2021 21:29
  Yıl sonuna zaten korona yok olur. korona yok olmazsa bizler yok oluruz. Önce nisan sonra ağustos eylül şimdi de bir diğer durum yıl sonu. Hiç uğraşmayın hazırı çıkar.
Daha fazla yorum görüntüle