19 Nisan  2021 Pazartesi ülke ve dünya gündeminde dikkat çeken gelişmeleri Haber7.com okuyucuları için derledik.

Spiker: Gamze TÜRK

Kurgu: Serdar GÜNEŞ

Kamera: Cenk ŞENOĞLU

Doğu Karadeniz’e çay işçisi göçü başladı, uyarı geldi 

Doğu Karadeniz’de, mayıs ayında başlayacak çay tarımı için üreticilerin ve işçilerin bölgeye göçü başladı. Uzmanlar bölgeye kontrolsüz yabancı işçi girişinin pandemi döneminde sağlık açısından riskine dikkat çekti ve 'bu sene sadece aileler bahçeye girmeli' dedi. 
 
Vaka sayısı 26 kat arttı, Türkiye'de 1'inci oldu!  

Koronavirüs risk haritasında 'çok yüksek risk' grubu 'kırmızı' kategoride yer alan Çanakkale'de vaka sayıları 26 kat arttı ve Türkiye'de birinciliğe yükseldi. Kentte  büyük panik yaşanırken park ve bahçelerin kapıları kapatıldı. 
 
Yerli aşıdan beklenen haber geldi 
 
Erciyes Üniversitesi'nde COVID-19 karşı geliştirilen aşı adayının faz-2 çalışmaları da başarıyla tamamlandı.Faz-1'de 45, Faz-2'de 250 gönüllüye uygulanan yerli ve milli aşıda herhangi bir yan etkiye rastlanmadığı belirtildi. 
 

Türkiye'den Suudi Arabistan'a karşı hamle 

Türk mallarına boykot uygulayan Suudi Arabistan’a Türkiye’den karşı hamle geldi. Ülkenin ticareti kısıtlayan uygulamaları Dünya Ticaret Örgütü'ne taşındı ve ürünlerin çekilme süreçlerinin hızlandırılması istendi. 

ABD'den Rusya'ya tehdit 

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Rus muhalif Aleksey Navalnıy'ın hapiste iken hayatını kaybetmesi durumunda bunun Moskova'ya karşı sonuçları olacağını belirtrek,"Rusya uluslararası toplum tarafından sorumlu tutulacaktır." dedi. 

Kanal İstanbul için tarih belli oldu 

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Kanal İstanbul’da ihalelerin hepsinin bu yıl yapılacağını duyurdu ve "Marmara Bölgesi'nin gelecek resminde en stratejik, katma değerli proje yapımına kısa süre sonra başlayacağımız Kanal İstanbul olacak" dedi. 
 
Avrupa futbolunda tarihi karar 

Avrupa futbolunun 12 dev kulübü, UEFA'nın Şampiyonlar Ligi formatını reddederek Avrupa Süper Ligi'ni kurduklarını açıkladı. 

Yorumlar 0 Yorum Var