5 Mayıs 2021 Çarşamba ülke ve dünya gündeminde dikkat çeken gelişmeleri Haber7.com okuyucuları için derledik.

Spiker: Gamze TÜRK

Kurgu: Seda YEŞİLKAYA

Kamera: Cenk ŞENOĞLU

 

Taşı yerinden oynattı sınır değişti 

Belçika ile Fransa arasında 1819 yılında belirlenen sınır, Belçikalı bir çiftçi tarafından farkında olmadan değiştirildi. Çiftçinin, tarlasını sürerken iki ülke arasındaki sınır taşını yaklaşık 2 buçuk metre ileriye taşıması üzerine Belçika toprakları biraz daha büyüdü. 

Suudi Arabistan’dan hac açıklaması 

Suudi Arabistan'ın, Kovid-19 pandemisi sebebiyle, hac ibadetinin bu sene de yapılmaması yönünde karar alacağı belirtildi. 

Üçüncü dozlar yerli olacak 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca aşılamayla ilgili açıklama yaptı. Bakan Koca, ikinci dozdan 6 ay sonra tavsiye edilen “üçüncü doz” yani hatırlatma dozunun yerli aşıyla yapılacağını söyledi. 


Erdoğan’dan tazminat davası 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kendisi hakkında skandal sözler sarfeden  CHP Milletvekili Aykut Erdoğdu hakkında 250 bin Liralık tazminat davası açtı. 

SED ödemeleri bayram öncesi 

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti ödemelerinin Ramazan Bayramı’ndan önce ihtiyaç sahibi vatandaşların hesaplarına yatırılacağını açıkladı. 


Bankaların mesai saatleri değişti 

Bayram öncesi yapılacak maaş ödemeleri nedeniyle bankaların mesai saatleri değişti. Banka şubeleri 9’da açılıp 16.30’da kapanacak. 

Anadolu Efes 4. kez Final Four'da! 

Turkish Airlines Euroleague play-off beşinci ve son maçında Anadolu Efes, İspanyol ekibi Real Madrid’i 88-83 mağlup etti ve seriyi 3-2 yaptı. Bu sonuçla Anadolu Efes 4’üncü kez Final Four’a kaldı. 
 

Yorumlar 3 Yorum Var
  • vatandaş 05.05.2021 20:40
    Taşı eski yerine koymak çok mu zor
  • Huseyin 05.05.2021 18:44
    Ne alak bu suudilerde iyice saçmaladilar kabe babalarinin malimi
  • Hamza 05.05.2021 17:41
    2 metre
'de daha fazlasını keşfet
Fragmanlar Dünya Sağlık Spor Yemek