7 Mayıs 2021 Cuma ülke ve dünya gündeminde dikkat çeken gelişmeleri Haber7.com okuyucuları için derledik.

Spiker: Gamze TÜRK

Kurgu: Seda YEŞİLKAYA

Kamera: Cenk ŞENOĞLU

 

44 yıl sonra şehit sayıldı 

İstanbul'da 1977 yılında vatani görevini yaparken trafik kazasında hayatını kaybeden Ömer Dalmaz, 44 yıl sonra ailesinin başvurusu üzerine vazife malulü olarak şehit kabul edildi. Dalmaz'ın ailesi büyük mutluluk yaşarken, kararın, Türkiye'de geriye dönük en eski şehit sayılma hadisesi olduğu belirtildi. 

Tam kapanmayı uzatma gündemde değil 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 17 Mayıs'ta sona erecek olan tam kapanmanın uzamasının, şu an için gündemlerinde olmadığını söyledi. 

"Türkiye'ye yakınlaşın" 

Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdulrahman El Sani, Suudi Arabistan ve Mısır'a çağrıda bulunarak, "Türkiye ile yakınlaşın" dedi. 

“Kalaşnikof kadar güvenilir” 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkesinde "Sputnik" adı altında geliştirilen koronavirüs aşılarının "Kalaşnikof kadar güvenilir" olduğunu söyledi. 

BES'te yeni dönem 

Bireysel Emeklik Sistemi'ndeki 12.6 milyon tasarruf sahibinin, yıl içinde daha çok fon değişikliği yapabilmesine olanak tanıyan düzenleme yürürlüğe girdi. 

Kripto para uyarısı 

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, kripto paralarla ilgili vatandaşları dikkatli olması konusunda uyardı ve "Gelir İdaresi tarafında da özellikle vergilendirme konusunda, bir çalışma yürütüyoruz" dedi. 

Derbiyi Çakır yönetecek 

Süper Lig'in 40. haftasında oynanacak Galatasaray-Beşiktaş derbisini, Cüneyt Çakır’ın yöneteceği açıklandı. 

Yorumlar 4 Yorum Var
 • Ergün 07.05.2021 20:11
  44 yıl sonra şehit mi sayıldı? .... başlarım öyle kanuna da ... eşi çalışmamış ev hanımı iken eşi ölüyor, kalıyor dul.alabileceği maaş varken şimdi ne yapsın bu kadın... ağzında diş kaldımı ki eşinin maaşını yiyebilsin ... geç gelen adalet ADALET DEĞİL AZAPTIR ...
 • Orhan0708 07.05.2021 19:25
  Ama artık şehitlik devletten maaş almak için koz gibi kullanılır hale geldi. Şahsen benim vicdanım yaralanıyor. Güneydoğuda b timlerinde asmerlik yaptım. Terhisimden sonra çok zor günler yaşadım. Aynen vietnam sendromu gibi. Şimdi ben de devletimi mahkemeye verip ruhen çok ezildiğimi ve gazi sayılmam gerektiğini mi istemeliyim? Şehadet ve gazilik makamlarının içinin boşaltıldığını düşünmeye başladım artık. Gerçi 15 temmuzun şehitleri ve gazileri ile dişer şehit ve gazileri bir birinden ayrı tutan ve 15 temmuz şehit ve gazilerine ayrıcalık tanıyan bir kafa da yok değil hani...
 • Serdar 07.05.2021 18:59
  44 yıl sonra şehit sayıldı deniliyor 44 yıldır neden sayilmamis çok garip Allah rahmet eylesin
 • Yusuf.ir 07.05.2021 18:25
  Şehit mekânı cennettir herkese nasip olsun inşaallah.