11 Haziran  2021 Cuma ülke ve dünya gündeminde dikkat çeken gelişmeleri Haber7.com okuyucuları için derledik.

Spiker: Gazme TÜRK
Kurgu: Abdurrahman UNUTULMUŞ

Kamera: Cenk ŞENOĞLU

 

 

Yarasalarda Covid-19'a benzer ikinci virüs bulundu

Çinli araştırmacılar yarasalarda, genetik olarak Covid-19 virüsüne benzer ikinci bir virüs buldu. Cell dergisinde yayınlanan raporda, "SARS-CoV-2 benzeri dört corona virüs de dahil olmak üzere farklı yarasa türlerinden toplam 24 yeni corona virüs genomu topladık" bilgisine yer verildi. Rapora göre, bu virüslerden biri genetik olarak mevcut pandemiye neden olan SARS-CoV-2 virüsüne çok benziyor. 

 

Mısır ile yeni dönem

Türkiye ile Mısır arasında atılan diplomasi adımlarının ardından yeni kurulan TBMM Mısır Dostluk Grubu Başkanı İsmet Yılmaz, Mısır ile parlamenter diplomasinin hayata geçirileceğini söyledi.

 

Pakistan’da facia

Pakistan'ın güneybatısındaki Belucistan eyaletinde, güneydeki Sindh eyaletinden dönen ve Sufi hacıları taşıyan otobüsün devrilmesi sonucu en az 19 kişi hayatını kaybetti, 50 kişi de yaralandı.

 

Aşı önceliğine yeni gruplar dahil edildi

Sağlık Bakanı Koca, şehir içi ve şehirler arası ulaşım faaliyetlerinde çalışanlar ile taksi ve dolmuş esnafının yarından itibaren aşı olabileceğini bildirdi.

 

Türkiye’nin en büyüğü olacak

Konya’nın Karapınar ilçesinde kurulan Türkiye’nin en büyük güneş enerji santralinin temeli bugün atıldı. Faz 1'in de tamamlandığı proje uzaydan da görülebilecek.

 

Bakan Elvan’dan vergi indirimi müjdesi

 

Hazine ve Maliye Bakanı Elvan, "Nakit sermaye artırımında yüzde 50 olan kurumlar vergisi indiriminin, sermayenin yurt dışından getirilmesi durumunda yüzde 75 uygulanmasına ilişkin düzenleme yapacağız" dedi.

 

Milli Takım sahaya iniyor

A Milli Takımımız, EURO 2020'nin açılış maçında İtalya ile karşı karşıya gelecek. Başkent Roma'daki Olimpiyat Stadı'nda oynanacak ve TSİ 22.00'de başlayacak A Grubu'nun ilk maçında Hollandalı hakem Danny Makkelie düdük çalacak. Karşılaşma TRT 1'den naklen yayınlanacak.

 

 

Yorumlar 12 Yorum Var
 • dbs 11.06.2021 20:56
  karıştırın karıştırın rahat durmayın
 • alican 11.06.2021 20:31
  Anlaşıldı yeni dünya düzeninin en etkili silahı artık virüsler olacak.Sağlık teşkilatı güçlü olan devletler ayakta kalır diğerleri ise Allaha emanet.. biri temizlenmeden öteki viriüs ortalıkta uçuşuyor.
 • Ramo 11.06.2021 20:22
  Korona bağışıklık sistemi güçlü insanları neden öldürmüyor. Kardeşim hepimizi virüs değil yediklerimizle zehirliyorlar. Tarımda daha fazla kazanmak için tarım alanlarına atılan ot ve böcek ilaçları vs hepsi kanser yapıyor. Yediğimiz gıdalar GDO şimdi anlamıyorsunuz ama hepinizde kanser ve kalp çıkınca anlayacaksınız
 • Tarla Faresi 11.06.2021 20:17
  Yarasalarda bütün hastalıkların virüsü bulunuyormuş ve bu virüslerin panzehiri elde edilebileceğini söyleyen uzmanlar var. Dünya da keneviri yasakladıkları gibi şimdi de yarasaları yok etmeyi mi planlıyorlar.
 • ucrun 11.06.2021 20:09
  yakında bunu da yayarlar, aşısını çıkarır sataralar tv'ler de ceyhan, burada da c.türk rumuzlu kullanıcı reklamını yapar.
Daha fazla yorum görüntüle