18 Temmuz 2021 Pazar ülke ve dünya gündeminde dikkat çeken gelişmeleri Haber7.com okuyucuları için derledik.

Spiker: Gamze TÜRK

Kurgu: Seda YEŞİLKAYA

Kamera: Cenk ŞENOĞLU

 

 

Milyonlarca Müslümanın beklediği an 

Koronavirüs önlemlerinin sıkı sıkıya uygulandığı hac döneminde İlk tavaflarını gerçekleştiren hacı adayları, Arafat yoluna çıkmaya başladı. Koronavirüs önlemleri kapsamında Kabe'deki hacılara bu yıl robotlar eşlik ediyor.   
 

DSÖ'den Türkiye'ye özel uyarı 

Dünya Sağlık Örgütü'nün Avrupa ve Türkiye'deki en yetkili isimleri, bayram dolayısıyla Türkiye için özel bir mesaj yayınladı. Daha güvenilir bir yaz için önerilerde bulunan yetkililer 'Bayramda 3 K'dan yani, kapalı, kısıtlı ve kalabalık ortamlardan uzak durun' dedi. 
 

Skandal başörtüsü kararına çok sert tepki 

Türkiye, Avrupa Birliği Adalet Divanı’nın başörtüsü kısıtlaması kararına tepki gösterdi. Dışişleri Bakanlığı'nın mesajında, "Karar din özgürlüğünü yok saydığı gibi, ayrımcılığa zemin ve hukuki kılıf kazandıracak bir nitelik taşımaktadır" ifadelerine yer verildi.              
 

Memur ve memur emeklisinin zam pazarlığı başlıyor 

Yaklaşık 4,2 milyon memur ve 2,2 milyon memur emeklisinin maaş ve aylıklarına yapılacak zammın belirleneceği 6. Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinin ilk toplantısı 2 Ağustos'ta yapılacak.   

 

Bakanlıktan Asgari Ücret Desteği' kararı 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, işgücü maliyetlerini düşürerek, istihdamı korumak ve artırmak amacıyla 2016'dan 2020 yılı sonuna kadar sağlanan asgari ücret desteğinin 2021'de de süreceğini açıkladı.                  
 

Almanya'da 'Kahkaha' skandalı! 

Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, sel felaketinin etkili olduğu Erftstadt’ı ziyaret etti. Taziye ziyareti sırasında Kuzey-Ren Vestfalya eyaleti Başbakanı Laschet’in, arka tarafta beraberindeki heyet ile gülmesi ülkede infiale yol açtı. 
 

Milwaukee seride 3-2 öne geçti 

NBA finalinde Phoenix Suns'ı 123-119 yenen Milwaukee Bucks, seride 3-2 öne geçti. Final serisinin altıncı maçı, 21 Temmuz Çarşamba günü Phoenix Suns'ın sahasında oynanacak. 
 
 
 

Yorumlar 0 Yorum Var