26 Temmuz 2021 Pazartesi ülke ve dünya gündeminde dikkat çeken gelişmeleri Haber7.com okuyucuları için derledik.

Spiker: Gamze TÜRK

Kurgu: Seda YEŞİLKAYA

Kamera: Cenk ŞENOĞLU

 

Koronavirüsü bir haftada yenecek ilaç geliyor 

Koronavirüs salgınına karşı aşı çalışmaları devam ederken birçok biyoteknoloji şirketi de ilaç için çalışmalarda son düzlüğe girdi. Bir Japon şirketi, "bir haftadan kısa sürede korona etkisini nötralize eden" ilacı insanlar üzerinde denemeye başladı. 

MİT'ten terör örgütü PKK'ya ağır darbe 

MİT'in operasyonuyla, PKK'nın sözde Hakurk lojistik alan sorumlusu, terörist Hakan Ateş, Irak'ın kuzeyindeki Hakurk'ta etkisiz hale getirildi. 

LGS taban puanları ve kontenjanları belli oldu 

Milli Eğitim Bakanlığınca LGS kapsamındaki birinci yerleştirme sonuçları açıklanırken, liselerin boş kontenjanları ve taban puanları da e-okul üzerinden duyuruldu. 

TCG Bayraktar'ın içi ilk kez görüntülendi 

Sınıfında dünyanın en büyüğü olan, yerli ve milli tank çıkarma gemisi TCG Bayraktar’ın içi ilk kez görüntülendi. TCG Bayraktar, 560 personel ile ikmal yapmadan 30 gün denizde kalabiliyor ve 7 bin 500 deniz milinden fazla yol alabiliyor. 

Tunus'ta darbe girişimi! 

Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said, Anayasa'nın 80'inci maddesine dayanarak Meclis'in tüm yetkilerini dondurdu ve milletvekillerinin dokunulmazlıklarını askıya aldı. Ülkemizde 28 Şubat’a benzetilen sürece Türkiye'den peş peşe tepkiler geldi. 

Memurlar zam talebini açıkladı 

Memur-Sen, 6. Dönem Toplu Sözleşme görüşmeleri kapsamında kamu görevlileri için 600 Lira seyyanen zam, 2022 için yüzde 21, 2023 için ise yüzde 17 zam talep etti. 

13 yaşında olimpiyat tarihine geçti 

13 yaşındaki Momiji Nishiya, olimpiyatlarda ilk kez yer alan kaykayda kadınlar sokak disiplin yarışında altın madalya kazanarak Japonya'nın en genç olimpiyat şampiyonu unvanını elde etti. 

 

Yorumlar 2 Yorum Var
  • Fatih 26.07.2021 18:21
    İlacını söylüyorum C,d çinko olan vitaminlerden alın sabah akşam için bal soğan sarımsak süt bol su ictiginizde üç günde atlatirisnzi hastaneyede inşallah dusmezsiniz...olay bu kadar basit hastalığın kişiye maliyeti 60tl etmez
  • Hshshhsh 26.07.2021 17:36
    Zaten bir hafta sonra iyileşiyorum