28 Temmuz 2021 Çarşamba ülke ve dünya gündeminde dikkat çeken gelişmeleri Haber7.com okuyucuları için derledik.

Spiker: Gamze TÜRK

Kurgu: Seda YEŞİLKAYA

Kamera: Cenk ŞENOĞLU

 

Ya aşı kartı ya da negatif PCR test sonucu 

Bilim Kurulu Üyesi Profesör Doktor Serap Şimşek Yavuz, artan vaka sayılarının önüne geçmek için aşının, öğretmenler ve sağlık çalışanları gibi belli meslek gruplarında zorunlu olması gerektiği söyledi. Yavuz ayrıca, ‘Sosyal ortamlara girmek isteyenlere de aşı kartı ya da negatif sonuçlu PCR testi gösterme şartı getirilmeli’ dedi. 
 

Bakan Koca: Aşı olup tedbirlere uymak zorundayız 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın paylaştığı illere göre korona virüs haritasında, vaka sayısı her 100 bin kişide İstanbul'da 88,19, Ankara'da 69,13, İzmir'de ise 33,43 oldu. Koca yeniden aşı olun çağrısı yaptı. 
 

ByLock'un lisans sahibi David Keynes tutuklandı! 

FETÖ'nün şifreli haberleşme programı ByLock'un lisans sahibi David Keynes'in 9 Haziran'da İstanbul'a gelerek teslim olduğu ve sevk edildiği hakimlikçe tutuklandığı ortaya çıktı. Keynes hakkında 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. 
 
Avusturya'dan Türkiye'ye yeni engel 

Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz'un, Afgan mülteciler bağlamında Türkiye'ye yönelik ifadelerinin yankıları sürerken, Viyana hükümeti Yapılandırılmış Daimi İşbirliği projelerine Türkiye'nin katılımına karşı çıktı. 

 

Sinovac'ın üçüncü doz etkinlik oranı belli oldu 

Sinovac aşısının üçüncü dozu ile ilgili Çin'de yapılan bir araştırmada, üçüncü doz aşısını olan kişilerin 28 gün içerisinde antikor seviyelerinin 3 ila 5 kat arttığı belirlendi. 
 

Emekli olmak isteyenlere müjde! 

SGK ile Ziraat Bankası, Halk Bankası ve Türkiye Vakıflar Bankası arasında emekli olabilecek sigortalılara yönelik, kredi iş birliği protokolü imzalandı. Bu kapsamda sigortalılar, yapılandırılan sigorta prim borçlarının peşin ödeme tarihinin son gününe kadar aylık 1,55 faiz oranı ve 36 ay vade ile kredi kullanabilecekler. 
 

Macar yüzücü, Michael Phelps'in rekorunu kırdı! 

21 yaşındaki Kristof Milak, 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nda 200 metre kelebek stil yüzmede altın madalyaya 1 dakika 51 saniye 25 saliselik derecesiyle ulaştı. Bu derecesiyle Milak, Amerikalı efsane yüzücü Michael Phelps'i geçerek yeni rekorun sahibi oldu. 
 
 

 

Yorumlar 18 Yorum Var
 • Fatih Fatih 29.07.2021 02:02
  Assagilik satılmış. Bilim kurulu. Büyük tezgaha imza attınız.
 • Vatandaş 28.07.2021 22:22
  Prof. Dr. Uğur Şahin şu ifadeleri kullandı:Şu anda yasal olarak aşı yaptırmama izin verilmiyor. Hakana cevaptır.
 • Hakan 28.07.2021 20:56
  Cumali , Allah aşkına uydurma be kardeşim. Yahu yazıktır günahtır yahu.
 • Reyhan 28.07.2021 20:09
  Bugün beyaz eşya alırken bile firma 2 yil garanti veriyor. Asi firması onam formu imzalatiyor hiç bir sorumluluk kabul etmiyor. Bir düşünün...
 • cumali 28.07.2021 19:38
  aşıyı bulan ugur şahin bile aşı olmuyorsa diyecek söz bulamıyorum
Daha fazla yorum görüntüle