14 Ocak 2022 Cuma ülke ve dünya gündeminde dikkat çeken gelişmeleri Haber7.com okuyucuları için derledik.

Spiker: Gamze TÜRK

Kurgu: Seda YEŞİLKAYA

Kameraman: Mutlu ŞAHİN


Aşırı sıcak 1,8 milyar insanı etkiledi

ABD'de yapılan bir araştırma, son 7 yılın 1850'lerden bu yana dünyadaki en sıcak yıllar olduğunu ortaya koydu. Sıcaklık 25 ülkede üst düzeye çıktı, dünya genelinde 1,8 milyar insan etkilendi. Temmuz 2021 bugüne kadar görülen en sıcak ay olarak kayıtlara geçti. 

Batı ısınacak, doğu soğuyacak

Meteoroloji’nin tahminlerine göre, batı kesimlerde sıcaklık artacak, doğu kesimlerde ise azalacak. Kar yağışının doğu illerde kuvvetli devam etmesi bekleniyor.  

İYİ Parti’den Semra Güzel kararı

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, PKK’lı teröristlerle fotoğrafları çıkan HDP Milletvekili Semra Güzel hakkında hazırlanan fezlekeye parti olarak “evet” diyeceklerini açıkladı.  

Yılsonu dolar tahmini güncellendi

Merkez Bankası, yılsonu dolar tahminini 16,13 Lira olarak açıkladı. TÜFE beklentisi ise yüzde 29,75 oldu.  

Bakan Nebati’den enflasyon açıklaması

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, enflasyonun Ocak ayında pik yapacağını belirterek, Haziran 2023'te ise tek hane olacağını söyledi. 

O insanın araba kadar değeri yok mu?

Antalya'da bir inşaat firmasının sahibi, ayakkabısını değiştirmek için yapı markete götürdüğü işçiyi, sırf üstü kirli diye koltuk yerine bagajda taşıdı. Görüntüler büyük tepki çekti. 

Tenisin 1 numarasına vize yok

Novak Djokovic'in vizesi, Avustralya tarafından sağlık ve düzeni koruma gerekçesiyle ikinci kez iptal edildi. Teniste dünyanın bir numarası olarak gösterilen Djokovic, Avustralya Açık’ta oynayamayacak. 

Yorumlar 2 Yorum Var
  • Kemal yılmaz 14.01.2022 18:42
    İYİ Parti değil Çakma Ülkücü Heval İP'sizler.
  • Emin 14.01.2022 17:16
    Evet bir komplo teorisi daha gerçek oluyor. Covid pandemisinden sonra asıl iklim pandemisine dikkat diyen uzmanlar vardı. Şimdiden başladılar çünkü covidin bir aylık ömrü kaldı