4 Temmuz 2022 Pazartesi ülke ve dünya gündeminde dikkat çeken gelişmeleri Haber7.com okuyucuları için derledik.

Spiker: Gamze TÜRK

Kurgu: Mustafa ŞEKER

Kameraman: Mutlu ŞAHİN

 

Metrekare oyununa ceza

Adana'da inşaattan iki daire alan kişi, müteahhidin metrekare oyununu fark edince dava açtı. Satılan dairelerin küçük olduğu ve balkonların daireye katıldığı ortaya çıktı. Müteahhitlik firmasına 195 bin lira ceza kesildi.

 

Enflasyon açıklandı

Enflasyon rakamları açıklandı. Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) haziranda aylık bazda yüzde 4,95, Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) yüzde 6,77 artış gösterdi.

 

Zamlı memur maaşları belli oldu

Altı aylık enflasyon farkından kaynaklı ilave artışla birlikte kamu görevlileri ve memur emeklilerinin maaşlarına temmuzdan geçerli olmak üzere yüzde 41,69 artış yapıldı.

 

Rusya ve ABD’ye operasyon mesajı

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Suriye'ye harekat hazırlığına ilişkin konuştu. Çavuşoğlu, ABD ve Rusya'nın sözlerini tutmadığını belirterek, "Türkiye'ye bir şey deme hakları yok" dedi.

 

Manisa yolunda feci kaza

İstanbul-İzmir otoyolunun Balıkesir-Manisa il sınırında sabaha karşı meydana gelen kazada aynı aileden ikisi çocuk 5 kişi hayatını kaybetti.

 

LGS tercihleri başladı

Lise tercihleri, bugünden itibaren 20 Temmuz saat 17.00'ye kadar yapılabilecek, sonuçları 25 Temmuz'da ilan edilecek.

 

Başpehlivan Cengizhan Şimşek oldu

661. Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde Cengizhan Şimşek, finalde karşılaştığı Mustafa Taş'ı mağlup ederek başpehlivan oldu.

 

 

Yorumlar 16 Yorum Var
 • Nacizane 05.07.2022 10:45
  Bu müteahhit niçin acaba sadece 195000 ceza almış. O evden milyonun üzerinde para kazanıyor belki. Yani müteahhit apartmanı yapmış sonuçta, oradaki tüm evlerin aynı profilde olmasını beklerim. Belki bi 20 milyon eder apartman, daha da fazla olmazsa. O kişiye 10 sene kadar müteahhitlik yapmama cezası ve apartmanın toplam ederi kadar ceza verilmeliydi.
 • Misafir 05.07.2022 09:56
  Kontrol mekanizması yok Adana Kışla tokide daire sahipleri salon daha büyük olsun diye salon duvarlarını kırp balkondan birleştiriyor kimiside kılimaları kafasına göre rast gele betonu delip takıyor bu binalar deprem yönetmeliğine göre yapıldı ve halen toki tarafından yönetiliyor ama denetim yok olsa bunlara müsaade etmezlerdi site yönetimi de karışmıyor anlamak mümkün değil
 • Haksızlar 04.07.2022 23:04
  Şu anda müteahhitlerden ve marketlerden daha fazla haksız kazanç elde eden var mı acaba Türkiye'de ? Haksızlar hesap veremeyecekler
 • Soysuzmuş 04.07.2022 23:00
  Müteahhitler arsa sahibinden arsayı alınca proje değiştiriyorlar ilk önce 4 Daire üzerine yapacağız diye anlaşıyorlar işte 150 metrekare olacak şöyle olacak böyle olacak diyerek arsayı alıyorlar arsa sahibi onayladıktan sonra hemen belediyeye başvurup proje değiştiriyorlar 5 Daire üzerine yapıyorlar 6 daire üzerine yapıyorlar kimse de tık demiyor o projeyi değiştirirse Ben de arsa sahibi olarak anlaşmayı fesh ederim demiyorlar arsa sahipleri bunu yapmıyorlar
 • Mete Han 04.07.2022 22:15
  Asıl sorun müteahhitler satışlarda evi gerçek değerinden göstermeyip vergi kaçırıyor devlette bunu çok iyi biliyor ama bir şey yapmıyor. Bir müteahhite itiraz ettim adam işine gelirse al bizde böyle dedi,ben de almadım, sonra da bütün müteahhitlerin aynı yaptığını öğrendim.
Daha fazla yorum görüntüle