GENEL / 19.09.2018 09:03

Çanakkale'de top mermisi imha edildi

Çanakkale’nin Eceabat ilçesi Seddülbahir köyü yakınlarında yapılan Seddülbahir Kalesi Restorasyon, Çevre Düzenleme ve Teşhir-Tanzim Projesi sırasında bulunan ve Çanakkale Savaşları'ndan kaldığı tahmin edilen patlamamış top mermisi, kontrollü şekilde imha edildi.

Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı tarafından yapılan Seddülbahir Kalesi Restorasyon, Çevre Düzenleme ve Teşhir-Tanzim Projesi sırasında, patlamamış 130 milimetre çapındaki bir top mermisi bulunarak, jandarmaya bilgi verildi. Top mermisinin bulunduğu alana gelen uzman ekip, incelemelerde bulunarak, imha edilmesine yönünde karar verdi. Bunun üzerine top mermisi kontrollü şekilde patlatıldı. Patlamadan sonra mermiden geriye sadece zırh delici olarak isimlendirilen bölümü kaldı.

Bu tarz olayların devamlı yaşandığını ve topların gerekli çalışmalar ile güvenli bir şekilde imha işlemi gerçekleştirildiğini ifade eden Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, tarihi alandaki çalışmalarının hız kesmeden devam ettiğini söyledi.

Kaşdemir, "Gerek Çanakkale Deniz, gerek Kara Savaşları sırasında yoğun muharebelerin yaşandığı bir noktadayız, tarihi bir mekandayız. Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı olarak restorasyon çalışmalarımızı yürütürken patlamamış top mermileri bulunduğunu duyduk ve hemen gerekli önlemleri alarak güvenlik kuvvetlerimize Jandarmamız haber verdik. Jandarmamızın kontrolünde de bu patlamamış top mermileri imha edilecek. Restorasyon çalışmalarımızı devam ettirirken bir taraftan restorasyon sürecimizi yapmak durumundayız. Bir taraftan da çok özenli ve ihtimamlı davranarak aslına uygun orijinal tarihi dokuyu bozmadan çalışma yapmak durumundayız. Bir taraftan da toprağın altından çıkabilecek bu tür tehlikeli patlamamış top mermilerine karşı da dikkatli olmak durumundayız. Bugün onlardan bir tanesini yaşıyoruz. Biz çalışmalarımızı yaparken Tarihi Alanda bir çok noktada top mermisi bulduk ve bunları da aynı prosedüre uygun bir şekilde güvenlik kuvvetlerimizin jandarmamızın yardımıyla tehlikeli olmaktan çıkarıp imha ediyoruz" şeklinde konuştu.

Ayrıca Seddülbahir Kalesi Restorasyon çalışmaları esnasında 23 adet 205'lik Türk Ordusunun Çanakkale Savaşı'nda kullanmış olduğu Alman Krupp toplarının mermileri de bulundu.

SIRADAKİ VİDEO BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR Galatasaray'ın eski yıldızı şoke etti! Feci sakatlandı GENEL - 30.09.2019 YPG/PKK teröristler Nusaybin'e böyle saldırdı GENEL - 11.10.2019
 • Galip 23.09.2018 18:11 /

  Çanakkale savaşlarında çok amaçlı değişik çap ve ateşleme sistemi olan zamanın en modern top ve top mermileri kullanılmıştır. Mermilerde İmla hakkı (patlayıcı) olarak kara barut ve dinamit vardı.Çift tapalı mermiler(darbe ateşlemeli ve saniyeli otomatik ateşlemeli mermiler)kullanılmıştır.Genelde atılan on mermiden bir veya ikisi patlamıyordu.Bulunan mermiler bu mermilerdir. Tapaları pirinç gövdeleri kaliteli çelik olduğu için toprak altında çok uzun yıllar kalabilirler.Çanakkale savaşını Mehmetçiğimizin ne zorlu şartlar altında kazandığını anlamak önemlidir.Allah bütün şehitlerimizden razı olsun.Onlara minnet şükran.borcumuz var.

 • 43... 22.09.2018 23:29 /

  100 yil oncesinden mesaj var,Ey Türk evladı dostunu düşmanını unutma ,bu vatani parçalamaya çalışanları,ecdadinin üstüne bu bombaları yagdiranlari unutma ...vs çok şeyler anlatıyor bomba .

 • İdamm 19.09.2018 10:06 / 1 kişi beğenmiş /

  Ne kadar duygulanıyorum bunları görünce ...

 • MUSTAFA BUDANUR 19.09.2018 07:54 / 2 kişi beğenmiş /

  sehıtlerımıze saygılar

 • Ali 19.09.2018 02:55 / 1 kişi beğenmiş /

  Yüz yıldır nasıl korunmuş hayret?

genel kategorisindeki diğer videolar daha fazla

popüler videolar daha fazla