DÜNYA / 04.01.2019 17:35

'Bu bomba hepsini yeryüzünden siler'

ABD'nin "nükleer olmayan en büyük bombası" GBU-43/B'ye Çin'den rakip geldi. İngilizcede "'Mother of All Bombs", yani "tüm bombaların anası" denildiği için kısaca MOAB diye de anılan GBU-43/B'nin Çin yapımı versiyonunun başarıyla denendiğine dair görüntüler paylaştı.

Çin devletinin silah sanayi devi NORINCO, yeni geliştirdiği havadan bırakılan ağır bombanın görüntülerini web sitesinde yayımladı. Görüntülerde H-6K bombardıman uçağı tarafından bırakılan ve muazzam bir patlamaya yol açan bombayla ilgili daha sonra devletin haber ajansı Şinhua "Yıkıcı gücü ilk kez kamuoyuna gösterildi" haberini geçti.

Haberde "tüm bombaların anasının Çin versiyonu" denilen yeni ürünün, nükleer silahlardan sonraki en büyük yıkım potansiyeline sahip olduğu kaydedildi. Çin'in nükleer olmayan en güçlü bombasının tonlarca ağırlıkta olduğu, boyutundan ötürü H-6K'nın bir seferde bir tane taşıyabildiği sıralandı.

Çin Komünist Partisi'nin yayın organlarından Global Times'a konuşan Pekin merkezli askeri analist Wei Dongxu, görüntülerden anlaşıldığı kadarıyla bombanın 5-6 metre uzunluğunda olması gerektiğini söyledi.

"Bu muazzam patlama tüm askeri üsler ve tesisler dahil tahkim edilerek güçlendirilmiş kara hedeflerini tümüyle yeryüzünden silebilir"değerlendirmesini yapan Wei, helikopterlein acil iniş yapmak zoruna kaldıkları bölgenin ormanla kaplı olması gibi engelleyici durumlarda bu bombanın atılmasıyla tüm engellerin ortadan kaldırılabileceği ve helikopterlein iniş yapabileceği örneğini de verdi.

Askeri gözlemciler bu çapta bir silahın devreye girmesinin her halükarda düşmana korku salacağını belirtti.

SIRADAKİ VİDEO BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR Trump'tan F-35'ler ile ilgili çok önemli açıklama DÜNYA - 29.06.2019 Sosyal medya Trump'ın kızı Ivanka'nın bu videosunu paylaşıyor DÜNYA - 30.06.2019
 • sado 12.01.2019 17:23 /

  Ali kardeş sen o bombaları daha atmadan adamlar kafana binlerce bomba yağdırır

 • Mnnn 05.01.2019 12:00 / 4 kişi beğenmiş /

  Yapın bombaları ,dünyayı yıkın kıyamet kopsun !nasılsa cehennem sizi bekliyor zalimler

 • Ali 05.01.2019 10:32 /

  Bizim bombalar daha güzel. Binde, milyonda bir patlamasa bile kafadan vuruyor.

 • Cesi 05.01.2019 01:39 / 1 kişi beğenmiş /

  psikolojik etkisi daha büyük olan bombadır. aynı tahribatı yine aynı uçaktan daha küçük ancak daha çok sayıda bomba atarak da yapabilirsiniz. çok da gerekli bir bomba değil. ekstra bir özelliği yok.

 • Ömer 05.01.2019 00:58 / 3 kişi beğenmiş /

  O bombayi atmadan geberir gidersiniz kopekler

dünya kategorisindeki diğer videolar daha fazla

popüler videolar daha fazla