EKONOMİ / 26.08.2017 11:44

Ev hanımıydı, bu işe girdi 'hanımağa' oldu!

Diyarbakır'ın Bismil ilçesinde yaşayan 44 yaşındaki Rukiye Sarıgül, devletten aldığı destekle uzun yıllar hayalini kurduğu çiftliğin sahibi oldu.

Çeltik köyünde yaşayan 2 çocuk annesi Sarıgül, çiftçilik yapan eşinin kazancı geçimlerine yetmeyince çalışarak aile bütçesine katkı sunmak istedi. Eşinin karşı çıkmasına rağmen ilk etapta 2 büyükbaş hayvan alarak yetiştiriciliğe başlayan Sarıgül, yaptığı araştırmalar sonucu Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumunca girişimcilere hibe destek sunulduğunu öğrendi. Sunduğu proje TKDK tarafından kabul edilen Sarıgül, 1 milyon 150 bin lira bütçeli projesi için yüzde 60 hibe destek aldı. Bu destekle 2 bin metrekare alana 3 yıl önce Avrupa Birliği standartlarına uygun dizayn edilen bir çiftlik kuran Sarıgül, bir süre sonra hayvan sayısını 50'ye yükseltti.

Hayvanlarına özenle bakan ve azmi ile başladığı girişimcilikte başarı sağlayan Sarıgül, başta kadınlar olmak üzere çevresindekilere de örnek oluyor. Köylülerin "Hanımağa" lakabı taktıkları Sarıgül'ün hedefi ise mevcut çiftliğine ilave bir çiftlik daha kurmak.

SIRADAKİ VİDEO BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR Son dakika: Çekilmesi beklenen YPG'li teröristlerden peş peşe saldırı EKONOMİ - 19.10.2019 CHP Londra ofisinde büyük skandal! EKONOMİ - 20.10.2019
  • kürşat 26.08.2017 15:47 /

    kahve köşelerinde yatan insanlar örnek almalı.

ekonomi kategorisindeki diğer videolar daha fazla

popüler videolar daha fazla