KÜLTÜR / 01.04.2017 11:49

Restore edilen Süleymaniye Medreseleri havadan görüntülendi

İstanbul’un Fatih ilçesinde bulunan Süleymaniye Külliyesinde yer alan 4 medresenin restorasyonu tamamlandı. Süleymaniye Camii ve çevresinde yer alan külliye drone ile havadan görüntülendi.

Kültür Bakanlığı Türkiye Yazma Eserler Kurumu Başkanlığının da bulunduğu kompleksteki Sibyan Mektebi, Evvel ve Sani Medreseleri ile Tıp Medresesi’nin kubbelerindeki bütün kurşun kaplamalar yenilendi. Bazı medreselerin beden duvarlarının derzlerinin restorasyon çalışması 15 ay sürdü. Kültür Bakanlığının 1.5 yıl önce 5 milyon 325 bin liraya ihale ettiği restorasyon, keşif artışları ile birlikte 7 milyon 980 bin liraya mal oldu. Çalışmalar kapsamında 1940’lı yıllarda yapılan tadilatta kullanılan çimentolar temizlendi, derzler Osmanlı usulüne göre yapıldı. İstanbul Çocuk Hastanesi olarak kullanılan Tıp Medresesi restorasyon ile orijinal haline döndürüldü. Geçmiş dönemlerde yapılan bazı eklentiler kaldırılarak, yıkılan duvarlar örüldü. Mülkiyeti Vakıflar Genel Müdürlüğüne ait olan medreselerde 82 baca yenilendi, kubbelerdeki eski kurşunlar kaldırılınca çatlaklar özel usüllerle dikilerek onarıldı. Yaklaşık 10 bin metrekarelik bir alanda 5 bin metre kapalı alana sahip olan 4 medresenin kış dönemindeki yağışlarda kubbeleri çıplakken rutubet almaması için 5 bin metrekare geçici çatı kuruldu. 145 ton kurşun kullanılarak yenilenen kubbelerdeki çalışmanın tamamlanması ile geçici çatının büyük bir kısmı kaldırıldı. Mermer alemleri de yerine takılan Süleymaniye Medreseleri, havadan görüntülendiğinde İstanbul’un bir değerinin yeniden ışıldadığı fark ediliyor.

SIRADAKİ VİDEO BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR Kayseri'yi hiç böyle görmediniz! KÜLTÜR - 13.04.2018 Erdoğan bahsetmişti, işte Kibariye'nin Külliye'de okuduğu ilahi KÜLTÜR - 12.04.2018

kültür kategorisindeki diğer videolar daha fazla

popüler videolar daha fazla