Türkiye'nin en yüksek yerleşim yerlerinden Kars'ın Sarıkamış ilçesinde, haziran ayı olmasına rağmen soba ve kaloriferler yanmaya devam ediyor. Kış mevsiminin çetin ve ağır geçtiği Sarıkamış'ta kasım ayında kurulan sobalar kaldırılmadı.

Ülkenin batı ve güneyindeki birçok ilde hava sıcaklığı 30 derecenin üzerinde seyrederken 2 bin 150 rakımlı Sarıkamış'ta hava sıcaklığı geceleri sıfırın altında 5 dereceye kadar düşüyor.

İlçenin Tepe Mahallesi'nde oturan Medine Seçilmiş, uzun süredir havanın yağışlı ve soğuk geçtiğini belirterek, "Batıdakiler 1 ton kömür bile zor yakıyorlar. Bizim memleketin soğuğuna göre 4-5 ton kömür olması lazım. Bu sene kış mevsimi ağır ve uzun geçti. Hala yağmurlar soğuklar devam ediyor. Haziran ayı olmasına rağmen hala soba yakıyoruz." diye konuştu.

Şenay Vanlı da "Sarıkamış Türkiye'nin en yüksek yerlerinden biridir. Bugün haziranın dördüncü günü, nereden baksan 4 ton kömür, 3 tona yakın odun yakıyoruz. Havalar yağışlı geçti, akşamları da çok soğuk oluyor." dedi.

Vanlı, havaların ısınmasını dört gözle beklediklerini dile getirdi.

Yorumlar 9 Yorum Var
 • bilge 05.06.2018 12:03
  Türkiye'de bulanan bütün depolar buraya yapılmalı. az enerji ile optimum soğutma. bu soğukta bir nimet. en başta süt ve süt ürünleri . et ve et ürünleri , aşılar ve ilaçlar. Meyve ve sebzeler için depolama yapılabilir. Eğer soğuk gerçekten etkiyse depolardaki ürünler iyi korunur.
 • harun 05.06.2018 11:43
  abi her sene biz montla geziyorduk hollandada bu senede burasi mubarek ramazanda bizi yakip kavuruyor
 • ayhan 05.06.2018 11:19
  kastamonuda aynı akşam bir saat yakmayınca ev buz
 • Karslı Ömer 05.06.2018 04:26
  Şimdi havanın soğunuda Cumhurbaşkanına bağlarlar.Havalar neden ısınmıyor Reis
 • gfdg 05.06.2018 00:30
  Sanki Erzurum farklı, hala montla geziyoruz, sanki .eylül ayı mübarek.
Daha fazla yorum görüntüle