Yunanistan'ın Attika bölgesinde meydana gelen orman yangınlarında en az 1 kişi öldü, 6'sı ağır olmak üzere 25 kişi de yaralandı.

ÇİPRAS GEZİSİNİ YARIDA KESTİ! OHAL İLAN EDİLDİ!

Başbakan Aleksis Çipras, Bosna-Hersek gezisini yarıda keserek ülkeye dönerken, Yunanistan yardım çağrısında bulundu. Yangınların sürdüğü Attika bölgesinde ise olağanüstü hal ilan edildi.

YERLEŞİM YERLERİNE SIÇRADI, 30'DAN FAZLA EV, BİR OTEL VE HAYVANCILIK TESİSLERİ KÜL OLDU

Batı Attika ile Korinthos arasındaki Kineta bölgesinde öğle saatlerinde çıkan büyük orman yangınını kontrol altına almak için çalışmlar sürüyor. Şiddetli rüzgârın da etkisiyle büyüyen yangın, Kineta'nın Galini, Panorama ve Marula yerleşim alanlarını sarınca itfaiye, bölge sakinlerinin evlerini terk etmelerini istedi. Bölgede, binlerce dönümlük çam ormanının yanı sıra 30'dan fazla ev, bir otel ve hayvancılık tesisleri kül oldu. Yangın Atina-Korinthos karayoluna ulaşınca yol trafiğe kapatıldı.

Bu arada, Attika'nın doğusunda bulunan Mati, Neos Vuças, Rafina ve Ntaou Pendelis sayfiye yerleri alevlere teslim oldu. Büyük bir hızla ilerleyen yangın, yerleşim yerlerini sarınca bölge sakinler evlerinden tahliye edilerek deniz kenarına taşındı. Mahsur kalanlara yardım etmek üzere birçok gemi yardıma koştu.

MATİ BÖLGESİNDE EVLERİN YÜZDE 90'I KÜL OLDU

Yapılan açıklamalara göre, Neos Vuças ve Rafina sayfiye yerinde bir kişi hayatını kaybederken, 6'sı ağır olmak üzere 25 kişi de yaralanarak hastanelere kaldırıldı. Mati bölgesinde ise evlerin yüzde 90'ı kül oldu. Nea Makri Belediye Başkanı, yangının Ayia Marina yerleşim yerine girdiğini açıkladı.

Yorumlar 26 Yorum Var
 • Yavuz 28.07.2018 11:36
  Beden gurur yapar yardım istemezsin Türkiyeden yanan Dünyanın ciğerleri canlıları
 • Mustafa 26.07.2018 15:37
  Bizim yardimimizi istemeyen ülke ne hali varsa görsün acimiyorum
 • yahya 26.07.2018 10:51
  allahın gazabı olsa gerek.
 • Mustafa 25.07.2018 13:57
  Üzüldüm İnsan insandır. Bir insanın diri diri yanmasına Ormanların hayvanların yanmasına çok üzülüyorum. Büyük geçmiş olsun.Komşu Yunan halkına taziyelerimi bildiriiyorum.
 • Merhamet 25.07.2018 09:25
  Sakın oh demeyin yarın bi gün deprem olur onlar bize ohh der. Unutmayın onların kini bizden çok çok daha fazla
Daha fazla yorum görüntüle