OTOMOBİL / 22.05.2019 08:12

Vize dolandırıcılarına 8 ilde eş zamanlı operasyon

Yurt dışı seyahatler için vize almak isteyenleri dolandıran suç örgütüne yönelik Ankara merkezli 8 ilde eş zamanlı operasyon düzenlendi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı ve Ankara Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, yapılan ihbarlar ve çok sayıda şikayet dilekçesi sonrası başlattığı soruşturma kapsamında, tatil veya iş amaçlı yurt dışı seyahatler için vize almak isteyenleri dolandıran büyük çapta bir suç örgütünü ortaya çıkardı.

Soruşturma kapsamında vize işlemlerinde birçok Avrupa ülkesi için resmi aracı kurum olarak hizmet veren bazı firmaların internet siteleri ve iletişim numaralarının taklit edildiğini belirleyen polis, şebekenin kullandığı tüm yöntemler ile internet, telefon ve banka hesaplarındaki trafiği mercek altına aldı.

İnternet arama motorlarında "vize, vize almak istiyorum ve Schengen vizesi" gibi anahtar kelimeler üzerinde arama yapan vatandaşların, ilk sıralarda yer alan ve aracı kurumların resmi internet sitesi görünümündeki sahte sitelere girdikleri ve online başvuru aracılığıyla bir çok kişisel bilgilerini paylaşarak "hizmet ücreti" adı altında ödeme yaptıkları tespit edildi. 

Google'a günlük 20 bin lira ödeme

Şebekenin kurduğu çok sayıda sahte internet sitesinin Google'ın arama motorlarında üst sıralarda yer alması için günlük 20 bin lira ödeme yaptığı, Facebook ve Twitter'a da sponsorlu reklam verdiği belirlendi. 

Ayrıca şebeke üyelerinin 29 ayrı paravan şirket kurduğu ve bu şirketler üzerinden "0850"li numaralar kullanarak sahte kurumsal kimlik oluşturduğu ortaya çıkarıldı. 

Tespiti yapılan IP adresleri, iş yerleri ve ödemelerin yapıldığı hesap numaralarının izini süren Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, aylarca süren teknik takip sonucu şebeke üyeleri ile aralarında çağrı merkezi çalışanlarının da bulunduğu 110 şüphelinin kimliğini belirledi.

Aylık geliri 1 milyon 200 bin lira

Şebeke üyelerinin deşifre olmamak için dönemsel olarak kurdukları şirketleri birbirlerine devrettikleri belirlenirken, aralarındaki irtibatın hiç kopmadığı ve kullandıkları internet siteleri, telefon numaraları, banka hesapları, e-posta servisleri ve yazışma içeriklerinin birbiriyle aynı olduğu dikkati çekti.

Oyuncu Asıltürkmen de şebekenin tuzağına düşmüştü

Savcılık ve polisin yürüttüğü soruşturmada vize dolandırıcılarının tuzağına düşenler arasında oyuncu Akasya Asıltürkmen'in de olduğu ortaya çıktı.

Asıltürkmen, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, aracı kurum üzerinden yaptığı vize başvurusunun ardından kendisini telefonla arayan kişinin yönlendirmesi ile 440 lira ödeme yaptığını, dolandırıldığını ise başvuru ofisine gittiğinde öğrendiğini kaydetmişti.  

Ofiste kendisi gibi dolandırılan iki kişiyle de karşılaştığını aktaran Asıltürkmen, söz konusu paylaşımında, "Organize İşler'i izlediğim gün resmen hayatımda ilk kez dolandırıldım." ifadesini kullanmıştı.

SIRADAKİ VİDEO BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR Hafter fena çuvalladı! Füzeleri böyle çakıldı OTOMOBİL - 20.07.2020 Ermenistanlı diplomatları polis eşliğinde kovdurdu OTOMOBİL - 20.07.2020
 • ibrahim 22.05.2019 22:08 /

  dubai için vize başvurusu.....maalesef resmi bi kurumla ve ya direk dubai konsolosluğuyla vise aş vurusu yapamıyorsun uzun iş..çok şükür yazıştığım bir firma uzun araştırmalarım sonrası artık mecburen 700 tl yatırmak zorunda kaldım...çok şükür vizeyi aldım tabi o iki gün ona rağmen endişeli bekleyişi sormayın...iyi araştırın arkadaşlar...

 • Deniz 22.05.2019 21:12 /

  1 ay önce 630 tl benden çarptı bu vicdan yoksunu şeytanlar idam edin bu köpekleri

 • fath 22.05.2019 19:13 / 2 kişi beğenmiş /

  Bunlara ne kanunu çıkarırsalar çıkarsınlar ammaaaaa iş bilmeyen hakimler olduğu sürece daha çok türer ve de çeşitlenir

 • ccc 22.05.2019 12:29 / 3 kişi beğenmiş /

  tüm parayı devletımıze yada magdurlara aktarın bunlarada muebbet verin.

 • gurbetci 22.05.2019 12:01 / 4 kişi beğenmiş /

  vize dolandiricilari tapu dolandiricilari araba dolandiricilari enternet dolandiricilari banka karti dolandiricilari turist dolandiricilari gurbetcinin plakasina bakarak aman bunlarda pra çok diye gozumuzun içine baka baka dolandiranlar bu tip insanlarda devlet korkusu yok millet korkusu yok zaten allah korkusu yok adamlar neredeyse haftada bir kuyumcu soyuyorlar insanlar memlekete bu yuzden korkudan yatirim yapamiyorlar acaba bunlara ne gibi kanun çikarilacak en iyisi ozel polisler yetistirmek galiba .iyiki haber 7 bunlari dile getiriyor ama ne fayda

otomobil kategorisindeki diğer videolar daha fazla

popüler videolar daha fazla