Tunceli’de leoparın yaşadığı yönündeki iddiaları kuvvetlendirecek bir görüntü çekildi. 

Tunceli’de ticari taksi şoförüğü yapan Ahmet Kişioğlu, bir köy yakınlarında karşılaştığı hayvanı cep telefonu kamerasıyla görüntüledi. Çekilen görüntüler heyecan oluştururken, görüntülerdeki hayvanın genç bir leopar olma ihtimalinin yüksek olduğu öğrenildi. 

Hayvanla bir köye yolcu bırakıp döndüğü esnada karşılaştığını belirten Ahmet Kişioğlu, “Yolda dikkatimi kedi türü bir şey çekti. Önce vaşak sandım. Açık alandaydı. Beni görünce hareket edip taşlık alana geçti. Orada kısa bir görüntüsünü çektim” dedi. 

Hayvanı sabah 08.00 sularında gördüğünü aktaran Kişioğlu, “Yuvarlak yuvarlak benekleri vardı. Başta vaşak sandım ancak uzun kuyruğunu görünce farklı bir tür olduğunu anladım. Daha önce vaşak görmüştüm. Ancak bununla ilk kez karşılaştım. Vaşaktan biraz büyüktü. Bence çita, leopar tarzı bir şeydi. Yavru da olabilir” diye konuştu. 

Görüntüyü izleyen alanındaki uzmanlar, hareket tarzı, gövde büyüklük oranı, kafa kütlüğü ve adımlarından hayvanın genç bir leopar olma ihtimalinin yüzde 90 olduğunu aktardı. 

Diyarbakır’ın Çınar ilçesine bağlı Solmaz köyünde 3 Kasım 2013 tarihinde bir çoban iddiasına göre leoparın saldırısına uğramış, leopar bir vatandaş tarafından tüfekle vurularak öldürülmüştü. 

Yorumlar 9 Yorum Var
 • Akıncı Imam 04.07.2019 23:09
  İçimizdeki Haydutlar yaşatmazlar bunu...
 • yaaniii 04.07.2019 16:38
  ilginç ama dikkatli olmak lazım. leopar çok saldırgandır. diğer kedigillere benzemez.
 • Muttaki 04.07.2019 16:36
  Kesinlikle leopar! Hayırlı olsun, çok sevindim. Yıllar önce bir tanesini vurmuşlardı güney doğu anadolu'da, çok üzülmüştük. İnşallah koruyabiliriz layıkıyla.
 • Celal 04.07.2019 16:19
  İnşallah avcılar vurmaz.
 • alp 04.07.2019 16:18
  inşallah hemen korumaya alırlar
Daha fazla yorum görüntüle