Dünya genelinde artan siyasi gerilim çatışmanın eşiğine gelmiş durumda. Bunun son örneği Asya kıtasında yaşanıyor. Hindistan'ın aldığı tek taraflı "Cammu Keşmir" kararı sonrası Pakistan'dan sert açıklamalar gelirken, Çin'in özerk bölgesi Hong Kong'da da Pekin yönetimine karşı öfke yükseliyor.

1 SAAT ARAYLA İKİ KRİTİK GELİŞME

Bu sıcak gündem masadayken, bu sabah bölgede iki kritik gelişme yaşandı. Fransız haber ajansı AFP, Çin ordusunun Hong Kong sınırında çekilmiş gizli görüntüsünü yayınladı. Görüntülerde Çin ordusunun bir stadyumda geçit töreni yaptığı görülüyor. Bu görüntüler uluslararası camia da endişeyle karşılandı. Zira Pekin yönetimi, Hong Kong'daki olaylar devam ederken bölgeye asker takviyesi yapıyor.

Asya yaşanan diğer krizin adı ise Keşmir... Hindistan geçtiğimiz haftalarda "Cammu Keşmir"in özel statüsünü tek taraflı olarak kaldırmıştı. Bu da bölgede krizi tırmandırdı. Pakistan tarafından yapılan sert açıklamalara bu sabah bir yeni daha eklendi. Pakistan Başbakanı Imran Khan, "Dünya Keşmir'deki Müslümanlara yönelik Srebrenitsa benzeri bir diğer katliama sessizce tanıklık mı edecek?" dedi.

HONG KONG'DA NELER YAŞANIYOR?

Suçluların ana kara Çin dahil Tavyvan ve Makao'ya iadesini kolaylaştıran yasa tasarısı Hong Kong'da tansiyonu birden yükseltti. Göstericiler sokaklarda Pekin yönetimi protesto ederken, Çin güvenlik güçleriyle de zaman zaman çatışmaya giriyor. Eylemler neticesinde yasa tasarısı askıya alınsada protestolar aylardır devam ediyor

Yorumlar 0 Yorum Var