EKONOMİ / 14.11.2019 00:47

Gösterilere 'Diriliş Ertuğrul' müziği damga vurdu

Lübnan'da ekonomik kriz ve hükümetin vergi politikalarına karşı 17 Ekim'den beri devam eden gösterilere "Diriliş Ertuğrul" dizisinin müziği damga vurdu.

Lübnanlı "Nucum Garba" müzik grubunun, TRT 1'in sevilen dizisi "Diriliş Ertuğrul"un müziği üzerine Arapça sözler yazarak yorumladığı ve gösterilerin henüz yeni başladığı günlerde yayınladığı "Vatan Devrimi" isimli ezgi, meydanlarda halkı coşturmanın yanı sıra Youtube'da da en çok izlenen videolardan biri oldu.

"Nucum Garba" müzik grubu üyesi Bilal el-Ahmed, AA muhabirine yaptığı açıklamada, aslında hükümet karşıtı gösterilerden önce "Diriliş Ertuğrul" dizisinin müziğini kullanacakları Lübnan'la ilgili ulusal bir marş üzerinde çalıştıklarını belirtti.

"Diriliş Ertuğrul" dizisinin Lübnan'da hatırı sayılır bir izleyici kitlesi bulunduğunu ve müziğinin de çok sevildiğini söyleyen Ahmed, toplumsal gösterilerin başlamasından sonra dizi müziğine yazdıkları sözlerle "devrime uygun bir melodi" kazandırdıklarını kaydetti.

Söz konusu ezginin Lübnan'da sosyal medya platformlarında en çok dinlenen müziklerden biri haline geldiğini aktaran Ahmed, "Zaten çalışmalarımıza bu müziği tüm Lübnanlılara dinletme hedefiyle başlamıştık." dedi.

Yazdıkları sözlerle en temel haklarını elde etmek üzere meydanlara inen Lübnan halkının acılarını paylaşmaya gayret ettiklerini ifade eden Ahmed, sonuç olarak bir nevi halkın acılarına tercüman olduklarını dile getirdi.                   

Ahmed son olarak, mesajların daha büyük kitlelere hızlıca ulaştırılması konusunda müziğin ve sanatsal çalışmaların ne denli etkili olduğunun bir kez daha görüldüğüne dikkati çekti.

Hükümeti istifaya zorlayan gösteriler
Lübnan'da hükümetin iletişime ve özellikle sosyal iletişim ağı WhatsApp uygulamasına vergi getirme girişimine tepki olarak 17 Ekim'de başlayan protestolar kısa sürede ülkenin dört bir yanına yayılmıştı.

Gösterilere 13 gün direnen Başbakan Saad el-Hariri, 29 Ekim'de istifasını sunmak zorunda kalmıştı.

Ülke genelinde küçük eylemlerle protestolarını sürdüren göstericilerin, iç savaşın sona erdiği 1990'dan bu yana yönetimi paylaşan siyasi partilerin oluşturduğu kabine yerine, teknokratlardan oluşan bağımsız ve küçültülmüş bir hükümet kurulması, erken seçime gidilmesi, yolsuzluğa bulaşan yöneticilerin yargılanması gibi talepleri bulunuyor.

SIRADAKİ VİDEO BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR İmzalar atıldı! Boom'la 9 saatlik yolculuk 3.5 saate inecek! EKONOMİ - 03.08.2020 Geri döndüler! Dünya o anları canlı yayınladı EKONOMİ - 03.08.2020
 • bülent 14.11.2019 10:25 / 3 kişi beğenmiş /

  güzel olmuş

 • YAKUP ÖKTEN 14.11.2019 09:47 /

  İyide bu müzik zaten domradan alınma. diriliş üstüne söz yazdı. onlarda alıp müziğin üstüne yazmışlar...

 • SORU 14.11.2019 09:44 / 2 kişi beğenmiş /

  Suriye yardım için Rusya'yı çağırdı, Filistin neden Türk askerini çağırmıyor?

 • vatandaş 14.11.2019 03:33 / 4 kişi beğenmiş /

  Sıralama aynen devam ediyor.Irak libya suriye lübnan bu oyuna gelmesin kimse artık.Amerika ve israilin istihbaratçıları başlatıyor hep bu işleri.Nerde bir isyan olsa sonu hüsran oluyor.Biz bu gibi durumlara seyirci kalıyoruz.İslam Birliği kurulup bu gibi durumlara içimizde müdahale etmeliyiz yoksa kafir gelip istediğini yapıyor.Biz eğer bu tür sorunları içimizde çözersek hiçbir gavur devleti Müslüman topraklarını gelip işgal edemez.

 • melik 14.11.2019 00:45 / 5 kişi beğenmiş /

  Lübnan müziklerini dinleyin, geneli Türk müziklerine daha çok benzer.

ekonomi kategorisindeki diğer videolar daha fazla

popüler videolar daha fazla