Danimarka'nın başkenti Kopenhag'taki David Koleksiyonu, Avrupa'daki önemli İslam eserlerine ev sahipliği yapıyor. İslamın doğuşundan 19. yüzyıla zengin sanat koleksiyonunu barındıran müzede, Türkiye'den kaçırılan ve Ankara'nın resmen iadesini istediği eserler dikkat çekiyor. Onlar arasında Diyarbakır Sfenks Figürü, Akşehir Seydi Mahmud Hayrani Türbesi'ne ait sanduka, Hacı Bayram Veli Türbesi şamdanı da var.

Osmanlı İmparatorluğu fermanı, el yazmaları, seramik, minyatürlerin bulunduğu serginin en ilgi çeken bölümü, İslam-Türk-Arap coğrafyasında o dönemin liderleri adına basılmış madeni paralar koleksiyonu.

Selahaddin Eyyubi'den Fatih Sultan Mehmed'e, Gazneli Mahmud'tan Selçuklu hükümdarı Alparslan'a, Şah İsmail'den Memlük Sultanı Baybars dönemine kadar kullanılmış paraları görmek mümkün.

Yorumlar 37 Yorum Var
 • Eng 09.12.2019 11:59
  Kostebek yuvasi gibi her yeri kaziyorlar define arama yasal alanda rahatlatma yapsalar bile buna uymayan insan olacak ve bu gibi eserler yurt disina satilacaktir çok yazik
 • Yurekli 09.12.2019 11:45
  Galiba sadece onlar calmiyor bizim insanimiz da satiyor. Onlar hirsiz bizdekiler HAIN.
 • birisi 09.12.2019 10:37
  böylece avrupa hırsızlıkla kendilerini tescilliyorlar. ne medeniyet ama :)
 • Şehmus oral 09.12.2019 07:59
  Çağdaş,modern hırsız medeni avrupalılar.
 • deli ormanlı 08.12.2019 16:00
  Ulkemizde tarihi eser bulunması teşvik edilse ve bulan kişiye ödül verilse ceza vermek yerine bu eserler ülkemizde kalır ....adam karşılığını aldıktan sonra neden ülke dışına kacirsin yada satsın ki....
Daha fazla yorum görüntüle
'de daha fazlasını keşfet
Fragmanlar Dünya Sağlık Spor Yemek