GÜNCEL / 09.12.2019 10:16

Celal Şengör'den Müslüman Türklere tepki çeken sözler!

 Prof. Dr. Celal Şengör, Azerbaycan'da bir öğrenci grubuyla gerçekleştirdiği röportaj sırasında, Müslüman Türkleri hedef alan açıklamalarda bulundu.

'EN CAHİL TÜRKLER, MÜSLÜMAN TÜRKLERDİR''

Öğrencilerin kendisine yönelttiği, ''Sizce Türkler modern çağda neden cahil bırakıldı?'' sorusuna Şengör, ''Türkler cahil bırakılmadı, kendi kendilerini cahil ettiler. En cahil Türkler Müslüman Türklerdir'' diyerek yanıt verdi.

''OSMANLI DEVLETİ TÜRK TARİHİNİN EN ALT NOKTASIDIR''

Müslümanlığın Türkleri cahilleştirdiğini savunan Şengör, sözlerine, ''Türkler, Müslüman camiasına katıldıktan sonra İslamiyet'in 11. yüzyıldaki çöküşü Türkleri de beraberinde sürükledi. Özellikle Osmanlı Devleti benim kanaatimce Türk tarihinin en alt noktasıdır.'' ifadeleriyle devam etti.

SOSYAL MEDYADA BÜYÜK TEPKİ ÇEKTİ

İslam ve bilim tarihine büyük katkıları olan Müslüman Türklerle ilgili Şengör'ün açıklamaları sosyal medyada büyük tepki çekti. Osmanlı'nın dönemin birçok bilim insanını ve önemli eserleri İstanbul'da topladığını hatırlatan kullanıcılar büyük tepki gösterdi.
 

EN GÜZEL CEVABI ORTAYLI VERMİŞTİ

Şengör'ün Müslüman Türkleri cahillikle bağdaştıran sözleri akıllara Şengör'ün en yakın arkadaşı Prof. Dr. İlber Ortaylı'nın Fatih Sultan Mehmet'in entelektüel kimliğine ilişkin sözlerini getirdi. Fatih Sultan Mehmet'i "tüm zamanların en entelektüel mareşali" olarak niteleyen Ortaylı "Fatih tüm zamanların en entelektüel mareşali ve döneminin de en bilgin hükümdarıdır" satırlarını kaleme almıştı.

.

SIRADAKİ VİDEO BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR TSK'nın TOW 2A Anti-Tank Güdümlü Füze atışı nefesleri kesti GÜNCEL - 09.07.2020 Sisi ateşle oynuyor! Libya sınırında sıcak dakikalar, Türkiye'ye de gözdağı GÜNCEL - 10.07.2020
 • Mollaismailoğlu 11.12.2019 09:59 /

  Sayın Celâl hocamız da Fatih Sultan Mehmet'in çok büyük bir entelektüel olduğunu ifade etmektedir. Ama mesela Fatih'in oğlu Bayezid'i hiç sevmez. Hemen saldırmadan önce ne dediğini anlayalım ey kardeşlerim. Adam inanmıyor olabilir ama saygı duyalım...

 • wqoş 09.12.2019 23:43 / 3 kişi beğenmiş /

  Yahu ne hocası bu cello.Şeytandan daha çok bilgilisi var mıydı

 • Osman 09.12.2019 19:17 / 3 kişi beğenmiş /

  Okumus cahil,adamim diye geciniyor.

 • köyündelisi 09.12.2019 17:58 / 5 kişi beğenmiş /

  Kesinlikle provakatör. Yazıklar olsun bu milletin değerlerine hakaret edip milleti galeyana getirmeye çalışan maşalara.

 • Hüseyin 09.12.2019 16:59 / 4 kişi beğenmiş /

  Çürümüş beyin

güncel kategorisindeki diğer videolar daha fazla

popüler videolar daha fazla