Prof. Dr. Celal Şengör, Azerbaycan'da bir öğrenci grubuyla gerçekleştirdiği röportaj sırasında, Müslüman Türkleri hedef alan açıklamalarda bulundu.

'EN CAHİL TÜRKLER, MÜSLÜMAN TÜRKLERDİR''

Öğrencilerin kendisine yönelttiği, ''Sizce Türkler modern çağda neden cahil bırakıldı?'' sorusuna Şengör, ''Türkler cahil bırakılmadı, kendi kendilerini cahil ettiler. En cahil Türkler Müslüman Türklerdir'' diyerek yanıt verdi.

''OSMANLI DEVLETİ TÜRK TARİHİNİN EN ALT NOKTASIDIR''

Müslümanlığın Türkleri cahilleştirdiğini savunan Şengör, sözlerine, ''Türkler, Müslüman camiasına katıldıktan sonra İslamiyet'in 11. yüzyıldaki çöküşü Türkleri de beraberinde sürükledi. Özellikle Osmanlı Devleti benim kanaatimce Türk tarihinin en alt noktasıdır.'' ifadeleriyle devam etti.

SOSYAL MEDYADA BÜYÜK TEPKİ ÇEKTİ

İslam ve bilim tarihine büyük katkıları olan Müslüman Türklerle ilgili Şengör'ün açıklamaları sosyal medyada büyük tepki çekti. Osmanlı'nın dönemin birçok bilim insanını ve önemli eserleri İstanbul'da topladığını hatırlatan kullanıcılar büyük tepki gösterdi.
 

EN GÜZEL CEVABI ORTAYLI VERMİŞTİ

Şengör'ün Müslüman Türkleri cahillikle bağdaştıran sözleri akıllara Şengör'ün en yakın arkadaşı Prof. Dr. İlber Ortaylı'nın Fatih Sultan Mehmet'in entelektüel kimliğine ilişkin sözlerini getirdi. Fatih Sultan Mehmet'i "tüm zamanların en entelektüel mareşali" olarak niteleyen Ortaylı "Fatih tüm zamanların en entelektüel mareşali ve döneminin de en bilgin hükümdarıdır" satırlarını kaleme almıştı.

.

Yorumlar 206 Yorum Var
 • Rıfat 30.01.2021 15:28
  Yahuu eleştirenlere hakikaten gülüyorum. Celal Şengör Türkiye'nin değil dünyanın sayılı profesörlerinden biri. Orta Asya'yı avucunun içi gibi bilen biri, dünyayı zaten fazlasıyla biliyor. Türkiye'de tarih üzerine kimse eline su dokemez. Hangi araştırması hangi bilim adamı , Latince, italyanca,Rusça , İngilizce , Fransızca ve Osmanlıca biliyor??? Bu adamın kütüphanesini görmeyenler bu adami eleştirmeye kalkıyor
 • Mollaismailoğlu 11.12.2019 09:59
  Sayın Celâl hocamız da Fatih Sultan Mehmet'in çok büyük bir entelektüel olduğunu ifade etmektedir. Ama mesela Fatih'in oğlu Bayezid'i hiç sevmez. Hemen saldırmadan önce ne dediğini anlayalım ey kardeşlerim. Adam inanmıyor olabilir ama saygı duyalım...
 • wqoş 09.12.2019 23:43
  Yahu ne hocası bu cello.Şeytandan daha çok bilgilisi var mıydı
 • Osman 09.12.2019 19:17
  Okumus cahil,adamim diye geciniyor.
 • köyündelisi 09.12.2019 17:58
  Kesinlikle provakatör. Yazıklar olsun bu milletin değerlerine hakaret edip milleti galeyana getirmeye çalışan maşalara.
Daha fazla yorum görüntüle