SPOR / 11.02.2020 19:06

Sivaslı âşıklardan 'Penaltı yok Sivaslı'ya' türküsü

Sivas Yazarlar ve Şairler Derneği (SİYŞAD) üyeleri, Süper Lig lideri Demir Grup Sivaspor'un geçen hafta oynadığı Medipol Başakşehir maçındaki hakem hatalarına, yazdıkları 'Penaltı yok Sivaslıya' türküsü ile tepki gösterdi. Sosyal medyada paylaşılan türkü büyük ilgi gördü.

SİYŞAD üyeleri, Süper Lig'in 21'inci haftasında Demir Grup Sivaspor ile Medipol Başakşehir arasında oynanan maçtaki hakem hatalarına tepki gösterdi. Özellikle karşılaşmanın 73'üncü dakikasında Yasin'in ayağından çıkan topun rakip oyuncu Clichy'nin koluyla koltuk altına geldiği pozisyona penaltı verilmemesi büyük tepki çekti. Sivaslı âşıklar yazdıkları 'Penaltı yok Sivaslıya' türküsü ile maçın hakemine ve VAR sistemine tepkilerini dile getirdi. Dernek üyelerinin videosu sosyal medyada ilgi gördü.

Başakşehirli Gaël Clichy'nin ceza sahası içinde topa elle müdahalesine hakem Halis Özkahya'nın korner kararı vermesine tepkilerini bu şekilde gösterdiklerini belirten türkünün yazarı Bilal Karaman, şunları söyledi:

"Önce hatalarının kasıtlara dönüştüğü bir dönemde böyle bir şey yapma ihtiyacı duyduk. Yazık oluyor. Sivasspor'un çok puanları gasp edildiği gibi diğer takımlara da bunlar yapılıyor. Benim hesaplarıma göre Sivasspor'un şu ana kadar çalınmış 14 puanı var. Bu 14 puanın telafisi nasıl olacak. Geçtiğimiz maç birçok şey kaybettik. İnsanlar artık küsüyorlar. Mütevazı ve başarılı bir kulübüz. Biz inandık şampiyon olacağız. Kim ne kadar engel olursa olsun Sivas, Sivaslılar inandılar. Türküyü de, hakem hatalarını gördükten sonra duygulandık ve yazdık. Ozanlarımızla da bir araya gelerek besteye döktük. İnşallah yerine ulaşır."

Ozan Mustafa Efsani ise "Bana haber geldi. Ben de bunu saza döktüm. Bizim de tepkimiz bu olsun, dedik. Sivas'ın hakları yeniyor. Biz bu işe baş koyduk. Biz âşıklar, tabancamız silahımız olmaz. Bizim silahımız kalem ve sözdür. Türkümüz büyük ilgi gördü. Sabaha kadar telefonumuz susmadı" diye konuştu.

Türkünün sözleri ise şu şekilde:

Penaltı yok Sivaslıya

Adam topu koltukladı

Götürüyor vermem diyor

Hakem gözlerini yumdu

Görmem de görmem diyor. 

Diyor diyor diyor hakem diyor

 

Pozisyon kaldı askıya

Tekrarı girmez baskıya

Yasak geldi Yiğidolar

Penaltı yok Sivaslıya... 

Diyor diyor diyor başkan diyor

 

Vay vay vay vay Yiğidolar

Vay vay vay var vay Sivasspor

Vay vay vay vay Yiğidolar

Vay vay vay vay vay Sivasspor

 

Bu ilk değil kaç yüz sefer

VAR karartsa, tarih söyler

Tartışmaya girmem diyor. 

Diyor diyor diyor Sivas diyor

 

Kafalar girdi saksıya

Hakemler köle baskıya

Emir büyük yerden geldi

Penaltı yok Sivaslıya... 

Diyor diyor diyor hakem diyor

 

Vay vay vay vay Yiğidolar

Vay vay vay vay vay Sivasspor

Vay vay vay vay Yiğidolar

Vay vay vay vay vay Sivasspor.

SIRADAKİ VİDEO BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR FETÖ'cü Enes Kanter Amerika'da protestolara katıldı SPOR - 01.06.2020 Lig tescil edilince tırpanla ot biçti! Golcü oyuncunun ilginç anları.. SPOR - 05.06.2020
 • Bilal KARAMAN 22.02.2020 23:58 /

  Bu türkünün yazarı ve bestesi olduğum gibi eski bir futbolcu futbol hakemi ve futbol gözlemcisiyim yani futbolun içinden gelen birisiyim küfürü kavgayı stadyumda ve toplumumuzda görmek istemediğimiz için böyle bir tepki verdik.. gönül istiyor ki her şey adalet içerisinde olsun kimsenin hakkı kimseye geçmesin..hatalar devam ederse şov şeklinde farklı eylemlerimiz olacaktır.. tüm kamu oyunu duyurulur saygılar

 • a.d. 18.02.2020 09:30 /

  Arkadaşlar her şeyin altında bir buzağı aramayın. Bu bir Sivas spor ve Rıza Çalımbay klasiğidir. İyi başlarlar ve sonu gelmez.

 • Sivaslı 12.02.2020 00:18 / 1 kişi beğenmiş /

  Penaltı 'yi vermeyenler utanırda iki kelime açıklama yaparlar ,artık konuşmak yetmiyor bakalım türkülere konu olan bu olaya tff, merkez hakem kurulu ne tepki verecek, acaba utanacaklarmı

 • Yerli 11.02.2020 19:57 /

  Zabaha kadar maç oynansada Sivasspora penalty vermezler, hakemlere emir yukardan geliyor, taraflı medyada hakemleri aklıyor paklıyor, büyütülmüş takımların yorumcularıda buna çanak tutuyor

spor kategorisindeki diğer videolar daha fazla

popüler videolar daha fazla