Çin'de korona virüsü salgını nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 2 bin 592'ye, toplam vaka sayısı da 77 bin 150'ye çıktı.

Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve hızla yayılan korona virüsü nedeniyle ülkede hayatını kaybedenlerin sayısı 2 bin 592'ye, toplam vaka sayısı da 77 bin 150'ye çıktı. Çin Ulusal Sağlık Komisyonu, Pazar günü 150 ölüm ve 409 yeni vaka kayıtlara geçtiğini açıkladı. Ölümlerin 149'unun ve yeni vakaların 398'inin salgının merkezi olan Hubei eyaletinde görüldüğü belirtildi.
Guangdong eyaletinin ise bugünden itibaren alarm seviyesini düşürdüğü aktarıldı. Covid-19 nedeniyle şu ana kadar bin 345 vaka ve 6 can kaybının görüldüğü eyaletin, virüsün ülke genelinde geniş ölçüde kontrol altına alındığı gerekçesiyle alarm seviyesini düşürme kararı aldığı ifade edildi.

Daha önce de ülkedeki 5 idari bölgede alarm seviyesinin düşürüldüğü duyurulmuştu. Çin'deki eyalet düzeyindeki yerleşim birimlerinin tamamı, Ocak ayında en üst alarm seviyesine geçildiğini ilan etmişti.

Dünya Sağlık Örgütü'ne (WHO) bağlı uzmanların incelemelerini tamamlayarak Wuhan'dan ayrıldıkları bildirildi. Uzmanlar Pekin, Guangdong ve Sichuan'daki temaslarının ardından Cumartesi günü Wuhan'a geçmişti.

Yorumlar 0 Yorum Var