YAŞAM / 11.03.2020 00:28

Merakla beklenen 'Tomris Hatun' filminin Türkçe dublajlı fragmanı yayınlandı

İlk Türk kadın hükümdar olarak tarihe adını yazdıran Tomris Hatun'un hayatını beyaz perdeye taşıyan "Tomris" filminde başrolleri Almira Tursyn, Adil Akhmetov ve Erkebulan Dairov paylaşıyor.

Efsanevi Türk hakanı Alp Er Tunga'nın torunu ve "Sakalar'ın Anası" olarak bilinen Tomris Hatun'un yaşamına ışık tutmayı hedefleyen Kazakistan yapımı film, 10 Nisan'da vizyona girecek.
Yönetmen koltuğuna Akan Satayev'in oturduğu, Kazakistan'ın yanı sıra Türkiye'de de gösterime girecek yapımın Türkçe dublajlı fragmanı izleyiciyle buluştu.

Saka Türkleri'nin başına geçerek Pers İmparatorluğu'nu yenen, Türk tarihinin ilk kadın hükümdarı Tomris Hatun'u anlatan filmin konusu şöyle:

"Kocasının ölümü üzerine MÖ 6. yüzyılda tahta geçmek zorunda kalan Tomris Hatun, askeri dehası, kıvrak zekası, taktiksel ve politik becerileriyle dağılmakta olan İskit-Saka İmparatorluğunu yeniden Orta Asya'nın hakimi yapar. Ordusuna komutanlık ettiği savaşta, devrinin en güçlü devleti Pers İmparatorluğu ile İmparator Kiryos'u yenerek Türk ve dünya tarihine adını yazdırır."
Almira TursynFilmkazakKazakistansinemaTomris

SIRADAKİ VİDEO BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR 1885 yılı Mekke görüntüleri ve Kur'an tilaveti YAŞAM - 24.03.2020 Şam'da Ramazan: 1930 yıllarına ait nostaljik görüntüler YAŞAM - 05.05.2020
 • Muttaki 05.05.2020 10:23 /

  Filmi gösterime sokmak için bundan daha kötü bir zamanlama olamazdı. Çok yazık olacak bu güzelim filme. Kimse izleyemeyecek, finansal yönden zarar olacak yapımcılarına. Oysaki biz böyle filmlerin artması için sabırsızlıkla bekliyoruz. İlk fırsatta izleyeceğim inşaallah. Sakalar (İskitler) tarihimizin maalesef biraz kıyıda köşede kalmış bir parçası. Üzerine daha fazla düşülmeli. Çünkü biz böyle davrandıkça İran Sakaları bütün dünyaya bir İran halkı olarak tanıttı bile. Ne yazık ki Sakaları sadece biz Türk olarak görüyoruz. Bütün Avrupa ve batılı tarihçiler ve İran, İranlı olarak görmekteler ve böyle propaganda yapmaktalar. O yüzden bu film ekstra önem arzediyor.

 • Mustafa 11.03.2020 09:30 /

  Sana Helal Olsun

 • Refik 11.03.2020 08:47 /

  Müslümanların ve Türklerin derdi tarih boyunca hep birlik olmak ve BİR'e koşmak olmuş...

 • tandoğan 11.03.2020 08:45 /

  hükümdar kadın türk ama oyuncular türk değil !..

 • Yurt 11.03.2020 07:23 / 4 kişi beğenmiş /

  Ben de bu İran bize niye düşman diyordum,meğersem atalarını bizim Tomris komutanımız yenmiş. Adamlardaki kine bak bitmek bilmiyor.

yaşam kategorisindeki diğer videolar daha fazla

popüler videolar daha fazla