GÜNCEL / 10.04.2020 00:41

Bakan Soylu karantinadaki kişi sayısını açıkladı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Şu anda 180 ayrı yerleşim yerinde 122 bin 500 vatandaşımız karantina içerisinde. Siz buna 15 bin 500 yurtlarda, yurt dışından gelen vatandaşlarımızı da ilave ettiğinizde 38 bin karantina içinde şu anda vatandaşımız var." dedi.

Soylu, Star TV'de canlı yayında gündeme ilişkin soruları yanıtladı, değerlendirmelerde bulundu. 

Bu süreçte mikroskobun altında inceleme gerçekleştiriyor gibi adım adım tüm olayları takip ettiklerini ve tedbirleri aldıklarını belirten Soylu, Türkiye'nin tüm sorumluluk alanları itibarıyla meseleyi en başından beri ciddi şekilde ele aldığını ifade etti.

Soylu, vatandaşların tedbirlere uymasının temel sebebinin, doğru bilgilerin doğru zamanda şeffaf olarak paylaşılması olduğunu vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Buradaki güvenilirlik katsayımızı zedelemek isteyenler de var. Ben üzülüyorum. Şundan üzülüyorum, bu zamanda amiyane tabirle ifade etmek isterim, çelme atmak isteyen, bunu siyasal bir malzeme haline getirmek isteyenler var. Oysa içinde bulunduğumuz mesele, elbette ki yönetimin ve siyasetin ana konusudur ama bu millet, devlet siyasetidir. Bu, hepimizin ortak bir siyasetidir. Buna bakmak ve bunun üzerinden bir süreç yürütmemiz lazım geldiğini de buradan ifade etmek isterim." 

- "Karantina içinde 38 bin vatandaşımız var"

Bakan Soylu, yeni karantina bölgeleri olup olmadığı, karantina kararının hangi kriterlere göre alındığı ve karantina bölgelerinde kaç kişinin olduğu sorusuna, şöyle cevap verdi: 

"Biz toplam 52 vilayette 180 alanda karantina yapıyoruz. Bunun bir tanesi ilçe merkezi Artvin Borçka, bir tanesi ilçenin tamamı, tüm sınırları, köyleriyle beraber. Yine geri kalanı da yaklaşık 10 belde, 100 köy var. Geri kalanı da mezra. Bu karantina kararı, il hıfzıssıhha kurulunun kararıyla alınıyor ama il hıfzıssıhha kuruluna gelene kadar sağlık müdürlüğümüz aynı zamanda valiliğimiz, kaymakamlığımız alanındaysa kaymakamlığımız, olayın nerden çıktığı, kimin kiminle temas ettiği, bu bulaşımın ne kadar yayılma riski olduğu, bütün bunları değerlendirdikten sonra burayla ilgili bir karantina kararı alınıyor.

Bu rakamı da ilk kez paylaşıyorum. Şu anda 180 ayrı yerleşim yerinde 122 bin 500 vatandaşımız karantina içerisinde. Siz buna 15 bin 500 yurtlarda, yurt dışından gelen vatandaşlarımızı da ilave ettiğinizde şu anda 38 bin karantina içinde vatandaşımız var."

SIRADAKİ VİDEO BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR Ziyaret skandala dönüştü: Vekiller Kılıçdaroğlu'nu dakikalarca bekletti GÜNCEL - 20.05.2020 Erdoğan'ı kızdıran görüntü! GÜNCEL - 19.05.2020
 • Elife koşar 11.04.2020 11:54 /

  Allah yardımcınız ve yardımcımız olsun inşallah bunuda yenecegiz Allah büyük hastalarımıza acil şifalar versin saglikcilarimiza kuvvet versin Cumhurbaşkanımizi küvet versin inşallah

 • birisi 10.04.2020 13:28 /

  izmirlilerin kültürleri avrupa seviyesinde olduğu için insanlar kendi-Karantina kararlarına tam anlamıyla uyabilecek insanlar...kısaca izmir için neden karantina alınsın...

 • Zeki 10.04.2020 12:20 /

  İzmire neden karantina yok ya? Onlar guluyo oynuyu geziyo biz karantina...camilerumiz bile kapali yahu

 • Berslan 10.04.2020 09:31 /

  Haberde verilen rakamlarda hata görünüyor. Düzeltilmeli. 38 bin mi? 138 bin mi?

 • tuna 10.04.2020 09:10 / 1 kişi beğenmiş /

  sayın bakanım, izmirde bu kadar cok vaka gorulse bile hala bir tek mahallede bile karantşina olmaması valiye olan guvenimizi kaybettirmiştir bilginize

güncel kategorisindeki diğer videolar daha fazla

popüler videolar daha fazla